| Anonim1842 a întrebat:

Nu am viata sociala adica prietenii cu care sa ma duc pe afara sa ies.Nu m-am integrat in grupuri si am ramas pe dinafara.Colegii de la gimnaziu nu au vrut sa ma primeasca in grupul lor.Sunt la liceu in clasa a 10-a si nu stiu ce sa fac stau la calculator non stop si nu am prietenii.Ies afara foarte rar si cand ma duc ma duc singur pe strada.Nu stiu cum sa ma integrez niste sfaturi ar fi foarte utile.Imi doresc sa am un grup de fete si baieti sa ne intalnim intr-un loc sa povestim dar din pacate nu am asa ceva.Cand eram mic am avut dar au plecat in alte grupuri si am ramas pe dinafara ba chiar mai mult mau respins.

2 răspunsuri:
| NotMyFault a răspuns:

Ai putea sa fii mai sociabil. Nu te lasa intimidat. Incearca sa intri in noi grupuri sociale. De exemplu echipa de fotbal a liceului. Implica-te in actiuni de voluntariat, orice activitate unde s-ar putea sa cunosti copii de aceeasi varsta cu tine.
Ai incredere, fii oprimist si nu te descuraja. Pentru toate exista un inceput. Mult succes!

| Stefanismyname a răspuns:

Parca ma descrii pe mine, in gimnaziu toti baietii erau invidiosi pe mine pentru ca umblam cu o fata crezand ca ma place dar nu a recunoscut, sunt rusinos, am prieteni la liceu dar sunt in alte comune si stau non-stop pe laptop si pe telefon, prietenii de langa mine s au mutat sau au relatii si nu ies...