| nexT_2456 a întrebat:

Salut,TPU. Saptamana trecuta (joi) mi-a fost furat telefonu.La servici mi s-a intamplat mi-l furase un client.I-am facut actele pentru a i se livra la domicilu acestuia, si l-am uitat intre tastatura si monitor, m-am dus sa scot actele din imprimanta si cand m-am reintors telefonul nu mai era.Eu banuiesc ca doar clientul acesta mi l-a luat pentru ca m-a vazut cand i-am facut poza la codul de bare.Am sunat la numarul meu de pe alt telefon si primele cinci miunte a sunat, pe urma intra casuta, daca era doar pierdut inca suna pentru ca il aveam incarcat, deci era clar ca mi-l furase clientul.M-am dus si la securitatea magazinului si au spus ca nu au camere in zonea aceea, (prin locul acela il furase si sefei mele anul trecut ), si aceeiasi poveste cu securitatea.Imi spuse unul dintre ei ca de ce nu m-am dus imediat ( eu m-am dus dupa vreo 4 ore) si tot el mi-a spus ca el in momentul acela avea camera pe ceva mai "important", adica telefonul meu nu era "important " pe care am dat 1450 de lei. Acum vreau sa va intreb pe voi daca mergeam la politie rezolvam ceva ( s-au as mai putea sa mai merg )? Voua vi s-a intamplat ceva asemanator? Am citit ceva pe net ca politia mi-ar putea gasi telefonul (dar nu stiu daca e adevarat? )

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Cu puțin noroc, ar putea fi găsit aparatul, dar nu neapărat.
Poți bloca IMEI-ul la operatorii de telefonie mobilă; de fapt, nu poți decât să încerci - nu sunt obligați s-o facă.
Dacă ai fi avut o aplicație tip „find my phone" ai fi avut șane mai mari.
Plângere la poliție poți să faci. Ar putea veni și să ia amprentele de pe biroul tău și dacă apar și altele în afară de cele cunoscute, poate găsesc ei în baza de date ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Halal clienți.