| AnotherIdiot a întrebat:

Salut, TPU. Simt nevoia sa ma descarc aici, avand in vedere ca e noapte si in general noaptea ne apuca tot felul de ganduri care mai de care. O sa intru direct in subiect: de cateva luni am pierdut controlul asupra mancarii, mai exact din vara, de cand am inceput cu foiala de colo-colo cu facultatea. Mananc foarte aiurea, exact ce nu trebuie, sandwich-uri, prajeli, dulciuri, toate astea la cele mai nepotrivite ore. Foarte rar fructe si legume. Am impresia ca am dat-o in bulimie nervoasa. Sunt genul de persoana stresata si care nu se poate relaxa, inchisa in ea. Am anxietate severa (imi e rusine sa pana si sa cer comanda la un restaurant). In fine, ideea este urmatoarea: in ultimul timp m-am ingrasat cam 6-7 kg si se vede, astfel incat absolut toata lumea imi reproseaza ca m-am ingrasat, de la familie la iubit. Imi vine sa ma dau cu capul de pereti fiindca constientizez treaba asta si ma deranjeaza ca nu am vointa sa slabesc.pur si simplu ma uit cum ma ingras pe zi ce trece si ma simt neputincioasa. O chestie foarte stupida e ca vine sesiunea si imi e teama sa nu inceapa sa imi chioraie stomacul in examene, sa se auda si sa se uite toti la mine, iar eu sa ma pierd cu totul. Pare amuzant, dar credeti-ma ca nu e, iar din cauza asta, inainte de orice fel de test sau examen, bag in mine ca disperata ca sa ma asigur ca nu incepe stomacul sa faca simfonie. Pe langa toate astea, sufar si de un dezechilibru hormonal, pentru care doctorita mi-a recomandat anticonceptionale, altfel, fara ele, mie nu imi vine menstruatia. E posibil sa fie si de la acest lucru ingrasarea? Sau doar din cauza ca mananc pe fond nervos? Si va rog, un sfat, cum imi pot gasi vointa sa slabesc si sa mananc mai normal? Ma termina psihic, mai ales cand ZILNIC aud reprosuri din stanga si in dreapta..de la 65 de kg am ajuns la vreo 73... Funda...

Răspuns Câştigător
| Iwannabesmart a răspuns:

Da, probabil din cauza pastilelor, dar si de la stres.Nu te mai stresa! fii linistita.Ce conteaza ca ti se aude stomacul? Mie mereu mi se intampla asta, mai si stau in prima banca, insa trece! Nu mai manca la ore tarzii si incearca sa eviti prajelile.Nu-s bune, cresc colesterolul. Incearca sa nu mai fii stresata si mananca mai sanatos.
Vointa: vrei sa fii frumoasa!
Dar ce inalime ai? daca ai 1, 70 sau 1, 80 e buna masa pe care o ai.

1 răspuns:
| 4psiho a răspuns:

E o combinație de factori.
E posibil ca lipsa ciclului menstrual să fie dată tocmai de alimentația haotică.
Poate ar trebui să te duci la un nutriționist care să-ți prescrie o dietă și să lași la o parte anticoncepționalele. Fă-ți un abonament la sală pentru ați ajuta corpul să secrete endorfine și astfel să nu mai fii nevoită să găsești plăcere în mâncare. Dacă pe fond de stres simți nevoia să iei un dulce, atunci bagă un "tic-tac".
Dacă problema persistă atunci caută un ajutor specializat.
Corpul are capacitatea de a reveni singur la echilibru.