| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU.

Vreau să mă ajutați cu o chestie foarte importanta.

Am 16 ani..peste 2 luni fac 17 și părinții mă tot bat la cap cu ceva.

După ce voi face 17 ani pot sa zic că e ultimul an de leneveala pentru că la 18 ani vreau să mă duc la munca pe cont propriu.

Dar cu asta nu sunt de acord părinții.

Eu am un loc asigurat la munca in Anglia la firma unei matuși dar problema este că acolo o sa lucrez cu tatăl meu și eu nu mă înțeleg cu el când vine vorba de munca.

Mereu îmi spune că nu știu să fac aia, că nu știu să fac nu știu ce...

De asta vreau sa lucrez singur, poate chiar cu oameni de vârsta mea.

Știu că nu-mi vor răul dar nu pot sa lucrez cu tata acolo, iar daca o sa plec singur la munca o să-mi spună că am preferat sa plec fara familie printre oameni străini și o să apară o ceartă și tot felul de chestii din astea.

Ce sa fac?

Eu nu zic că o să plec in afara singur, dar prin țara zic că mă pot descurca.

Orice sfat este bine venit.

Ați fost în situația mea?

Dau funda la cel mai bun răspuns.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Stai si terminat-ti liceul, ia-ti BAC-ul cat mai poti, ca munca in UK este temporara, fiindca s-ar putea sa nu ai viza legala de munca, deci nu-i nimic sigur.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ideal ar fi sa lucrzi macar o perioada cu tatal tau, te bate la cap dar tot inveti ceva.

| LisaJulie a răspuns:

Încearcă sa lucrezi o perioada în țară! Dacă nu ai mai avut vreun loc de munca asta poate fi un antrenament! Iar apoi poți merge sa lucrezi în străinătate

| Madaxo97 a răspuns:

In primul rând termină măcar liceul, ia Bacul, apoi fa ce crezi tu de cuviință, poți sa lucrezi in țară sau in strainatate, sau sa dai la o facultate daca vrei.

| vatadezahar24 a răspuns:

Buna. Da, am fost in situația ta, iar parerea mea este ca ei trebuie sa-ti ofere sprijin si sfaturi, dar un trebuie sa te impiedice din a face ceea ce iti doresti. Le inteleg punctul de vedere ca iti vor binele si ca mai bine stai cu ei ca inca esti tanar, dar nu e bine, tu preferi sa-ti faci viata ta de la 18 ani, iar ei te impedica. Ca parinte ai tot felul de ganduri ca baiatul tau o sa-si faca de cap acolo ca e singur si diverse, dar aici trebuie sa fie si o relatie de incredere intre tine si parintii tai. Incearca totusi sa vorbesti mai mult cu ei despre asta sa vezi ce mai zic, sa intri in mai multe detalii si sa le explici punctul tau de vedere in asta si ca tu doresti sa pleci la munca. Parerea mea sincera este ca nu strica sa incerci asta, chiar daca e ceva destul de greu, pentru ca e o alta tara, ei trebuie sa inteleaga ca tu doresti sa faci asta pentru un viitor mai bun. Sper sa cazi de acord cu părinții tăi la comun. Numai bine!

| elennaionela14 a răspuns:

Ar fi mai bine sa iti faci toate studiile si dupa aceea sa veizi ce e mai bine

| Amy2024 a răspuns:

Bună! Înțeleg perfect situația în care te afli. E una într-adevăr sofisticată. Sfatul meu ar fi să vorbești cu părinții tăi și să le spui că munca pe cont propriu te poate pregăti pentru viitor și te poate ajuta să înveți să fi independent deoarece după ce o să ai propria ta familie, părinții nu te vor mai putea susține financiar. Ai putea și să încerci să le explici de ce nu vrei să muncești cu tatăl tău. Să le spui că nu îți plac tachinările. Adevărul doare dar e cel mai bun. Dacă nu vrei să faci asta, încearcă primul sfat. Nu am alte idei, din păcate... Dar sper să te ajute cu ceva! Mult succes!

| Qu268PF a răspuns:

Care e motivul pentru care vrei sa pleci la munca?

De ce crezi tu ca parintii nu sunt de acord?
Cum te gandesti ca o sa arate viata ta in momentul in care o sa incepi munca?
Lasa-ma te rog sa iti spun pe scurt despre viata unui adult obisnuit.

"22:30 si parca as mai sta putin treaz insa sunt atat de obosit iar maine probabil ca o sa fiu luata la rost de Silvia pentru rapoatele alea. Ooo Doamne si cum sa fac cu factura la gaze nu mi ajung banii. Hmm, sa iau din aia pentru curent si o mai lungesc putin. Da, da cred ca asa o sa fac. O dar stai ca vine si chiria. Nu stiu cum ma mai descurc... bZz bzz (reuseste sa adoarma)
05:00 trezirea, pregatire, dus, pachetel masa de pranz... in chiuveta vasele nespalate, alearga dupa autobuz si la job o zi obositoare pe urma mers acasa, casa goala. imi e foame dar prea obosita sa gatesc ma gandesc sa comand mancare dar imi amintesc ca nu stau bine cu banii si deschis frigiderul ce gateala cand am doar oua?"

Asta a fost un mic pamflet viata poate fi mai dulce sau mai amara de atat. Asta depinde de multe decizii si aspecte insa pune-ti intrebarile potrivite inainte de a te arunca in decizii care iti vor MARCA viata ta ca si INDIVID

Sau incearca macar.
Mult noroc!