| Mynni3 a întrebat:

Salut tuturor!♥Anul acesta incep liceul si habar nu am ce sa iau ca rechizite sau cum sa ma imbrac in prima zi? nu stiu ce sa alec ghiozdan sau geanta?

Răspuns Câştigător
| ascovit a răspuns:

Rechizite iti iei ca in fiecare an, 20 caiete studentesti ( 10 mate, 10 romana), 30 mici ( 15 romana/15 mate) in caz ca nu iti ajung iti mai iei pe parcurs, pixuri, creioane, radiera, trusa geometrica, liniar, evidentiatoare, markere, pensule ( e posibil sa ai un profesor care sa se tina de desen) 10 caiete biologie/geografie, 5 caiete de muzica, 5 blocuri de desen, un top de hartie ( daca nu mai ai) tiple, dosare, si cam atat imi trece prin minte.

In prima zi de scoala trebuie sa fii imbracata decent. O pereche de jeansi cu o camasa cu un sacou sau vesta din denim ( sau opricum numai sa se potriveasca) si cu o pereche de balerini /pantofi fac o tinuta draguta. Poti opta si pentur un sarafan sau sa inlocuieste jeansii cu pantaloni care sa se potriveasca cu restul tinutei sau o fusta. Depinde si ce haine ai tu.

In primele zile iti recomand sa iei geanta, una mai mare.

Sper ca ti-am fost de ajutor.
Bafta la liceu!

8 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

Am gasit un blog care te poate jauta cu privire la prima zi de scoala:
http://in-prea-multe-cuvinte.blogspot.ro/......ar_24.html

| Yana a răspuns:

Buna! In ceea ce priveste rechizitele, nu stiu daca te referi strict la prima zi, ce sa ai la tine, sau in general. In general, iti trebuie caiete de matematica, romana, geografie, biologie. Unii profesori cer caiete A5, altii A4(studentesti). Personal, cred ca cele A5 sunt mai ok, pentru ca nu trebuie sa cari o gramada. Copertile nu sunt necesare, dar e necesar sa iti apara numele clar scris pe caiet, sau pe prima pagina. In prima zi, e indicat sa ai la tine un carnetel si un pix in care sa iti scrii orarul/numarul de telefon al dirigintelui, sau alte informatii pe care le vei primi.In ceea ce proveste ghiozdanul vs. geanta, ambele sunt in regula. Decizia o iei in functie de preferinte, nimeni nu iti impune nimic, pe profesori nu ii intereseaza, poti sa vii cu cartile si in sacose, e strict problema ta. In prima zi, tinuta ar trebui sa fie una cat de cat clasica, fara extravagante, pentru a nu te evidentia negativ. Bafta la liceu!

| Elvina a răspuns:

Cumpara 20 de caiete mari, a 10 romana 10 mate si cateva mici, penar, pixuri, creioane, te imbraci in pantaloni si bluza alba. Ia-ti ghiozdan, dupa ce cresti treci la geanta. Bafta!

| Nayuky a răspuns:

Salut^_^^_^ eu am intrat anul trecut la liceu si mi-am luat 5 caiete de mate si 5 de romana mari, pixuri, penar si am asteptat sa inceapa scoala si sa vad cerintele profesorilor.Cat despre alegerea tinutei..Imbraca-te cum iti place tie, pur si simplu..sau daca vrei ceva mai special
ceva gen asta:
http://www.google.ro/......tp?/imgres

sau asta..sunt cam simple dar sut potrivite pentru scoala:
http://www.google.ro/......tp?/imgres

oricum la noi in prima ora de romana ne-a luat pe toti la rand profesoara si ne-a spus daca avem sau nu avem tinuta corespunzatoare..greseala a fost ca imi luasem un tricou colorat si niste cehestii pe maini ca si jambierele..si ca aveam imprimeu pe tricou.dar aici depinde si de scoala noi avem uniforma..macar vesta trebuie sa o purtam..si na si tinuta sa fie decenta.Cat despre ghiozdan sau geanta..majoritatea colegelor mele au geanta.dar eu am gheozdan..iti poti lua o geanta pe o parte.dar toto ceva gen ghiozdan e:))I-ati ce iti place si ce vrei..nu prea cred ca conteaza.

| selysol a răspuns:

Rechizite iti iei ca in anii trecuti... iti recomand ghiozdanul deoarece nu te dor umerii ca de la geanta daca nu zi zile incarcate si carti grele poti sa folosesti si geanta :d in legatura cu imbracamintea iti alegi ceva ce te pune in valoare poti apela la blugi stramti si o bluza draguta :*

| yumary a răspuns:

Daca intri la liceu iti trebuie caete mari studentesti asa ca ia 10 romana 10 mate mari cateva mici 5 romana, 5 mate, penar(creioane pixuri etc)
Eu as prefera geanta :X
Si mas inbraca cu blugi negri camasa sau tricou alb o bluzita daca vrei dar tot alba, adidasi... poti sa iti lasi parul desprins happy
Bafta

| Kryss13 a răspuns:

Rechizitele sunt cele mai simple: iti iei ca in orice an. te poti imbraca cu rochita daca este cald sau blugi si un tricou si de preferinta peste tricou un sacou. in picioare poti purta adidasi sau niste tocuri... iari sfatul meu pentru nehotararea dintre geanta sau ghiozdan este ghiozdanul... ghiozdanul este incapator si nu iti deformeaza coloana spre deosebire de geanta care intr-adevar arata mai bine dar iti deformeaza coloana! Te pup si sper sa-ti fi fost de ajutor!:*happy

| Paulhd98 a răspuns:

1. sunt baiat dar am sora de ma pricep catt de cat big grin
2.geanta nu ghiozdan
3.blugi stramti...o bluza frumoasa...
4.cateva caiete studentesti...