| 0Dutzu09 a întrebat:

Salut, va rog frumos am nevoie de un sfat, cum as putea invata functiile sintactice, verb copulativ etc. Etc. (Cele de tocit) inteleg fonetica si altele dar functiile si cazurile imi pun capac, voi cum le ati invatat tocind toate acele intrebari si cum se numesc ele? (Circumstantiale, complemente etc.) Adica mi se pare foarte dificil sa tocesti asa ceva, va rog frumos un sfat (in afara de subiect nu stiu nici o functie, mai pot recupera?)

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Daca le tocesti nu vei retine absolut nimic!
Gramatica se invata logic, citind si facand exercitii cu acele verbe, ca sa le intelegi LOGIC cand trebuiesc folosite, ca altfel nu le vei retine niciodata si nu vei fi niciodata capabil sa le folosesti corect.

1 răspuns:
| Hyperion7 a răspuns:

Caută ce te interesează pe YouTube la dna. Tunegaru, mie mi se pare logic cum explică.