| anonim_4396 a întrebat:

Salut, vreau sa stiu si eu daca mai pot depune dosarul pentru somaj la AJOFM daca nu am promovat bacul nici in toamna.si daca da ce termen am.mersi anticipat!

2 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Sigur ca poti.
termenul este de maxim 60 de zile.
asa ca nu intarzia!

| 0pufarinA a răspuns:

Daca ai abosolvit liceul chiar si fara diploma de bacalaureat iti poti depune dosarul la AJOFM, trebuie sa ai doar diploma de studii (in cazul tau diploma pentru aboslvirea liceului). In maxim 60 de zile de la terminarea unitatii de invatamant, deci din iunie. Daca depasesti aceste 60 de zile pierzi dreptul de somaj. Daca nu vi s-au dat inca diplomele te duci la secretariat si ceri o adeverinta prin care se adevereste ca ai terminat liceul si ii spui sa iti treaca acolo, pentru AJOFM.