| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa vorbesc despre o problema a mea si va rog sa o priviti cu seriozitate.Eu seman cu tatal meu..care e un pic bolnav psihic(nu tare dar.).Eu sunt comparat de parinti, mama mai exact cu unii prieteni care sunt mai buni decat mine..ma cert cu fratele meu si asta nu imi face bine.Un coleg mi-a spus de mai multe ori ca sunt prost..si am impresia ca majoritatea ma considera asa.Am auzit undeva ca asemenea probleme daca nu se rezolva la timp, cand sunt adult se vor agrava.Si asta cred ca asta s-a intamplat cu tata, deoarece mai amintea de copilaria lui.Am uneori senzații de nervozitate, cand nu vreau sa vorbesc cu nimeni.Nu cred ca ma confrunt cu depresia deoarece cred ca depresia este mult mai mult de atat.
P.S.:Am 14 ani.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă dta ai observat toate acestea, se vede că ai un bun discernământ, inteligență, ești sănătos. Nu te lua după alții.

| Donsavas a răspuns:

Depresia e o boala si poate aparea la orice varsta. Dacă judeci,discerni,nu inseamna neaparat ca nu ai depresie. Poti avea,si da,netratata duce la pierderea discernămîntului. Se trateaza la psiholog,fiind la scoala,poti merge la consilierul scolii. Eu iti recomand si un consult la psihiatrie pediatrica,sa vezi ce părere are un specialist,nu niste necunoscuti neexperimentati de pe net,care citesc doar un mesaj. Lipsa de încredere în tine,toleranța scăzută la frustrare si durerea sufletească sunt semne de boala psihică,cum e depresia. Bineinteles ca,împreună cu tratament, efort si răbdare din partea ta, exista vindecare si pot preveni ce e mai rau, caci niciodată nu stiu ce patesti, asa ca e foarte bine să te preocupe sănătatea.

| Alegeo a răspuns:

Prost nu esti doar ca esti inconjurat de oameni nepasatori.incearca sa vorbesti cu cineva in care ai incredere scrie tot ce simti intr-un jurnal.
Incearca sa vorbesti cu mama ta si fa o sa afle cum te simti.
Fa-ti prieteni buni, nu ca cel care te face prost si nu mai lua in considerare tot ce zic ceilalti, va veni si ziua in care vei fi mult mai sus ca ei.
Cand esti bun esti luat de prost aia e problema la tine.