| litere123 a întrebat:

Salutare. Anul acesta trebuie sa redactez lucrarea de licență, însă informațiile cu privire la redactare le-am uitat din primul an de facultate. În semestrul doi, am un curs cu modul în care se redactează lucrarea. Totuși aș dori să încep la ea, căci am tema și coordonatorul ales, însă fără acele date, mă simt neputincioasă (e.g referințe, bibliografie, note de subsol etc). Dacă o scriu normal în Word, apoi la finele ei, mă apuc să o editez cum e necesar, e vreo problemă pentru mine sau coordonator? Sau dacă cer ajutor profesorului care se ocupă de un astfel de curs, oare e nevoie să-l plătesc?
Ceva sfaturi din partea studenților care au trecut prin așa ceva!
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.E mult mai util si rapid, eficient, sa iti formatezi tu documentul word inca de la bun inceput, nu sa scrii si apoi sa editezi totul.Gasesti tot ce vrei sa stii pe Youtube, cauti dupa cuvinte cheie. Daca ti-ai ales subiectul, bibliografia si sistemul de referinte (stilul de citare), poti incepe sa iti faci un cuprins, plus un document online (de exemplu excel) unde notezi cartile cele mai importante pe care te bazezi, respectiv paginile cu informatiile necesare, plus informatia pe care o vei cita, pe scurt.
Sa stii ca daca nu stabilesti foarte bine ce contine fiecare capitol, impreuna cu indrumatorul tau, ajungi sa scrii degeaba, fiindca vei fi nevoit/a sa stergi si nu merita sa pierzi timpul asa.Te mai sfatuiesc sa iti faci un program de scris zilnic.E mult mai usor sa scrii in fiecare zi aproximativ cate 300 de cuvinte, decat 3000 de cuvinte in 2 zile. :)) Deci ai grija sa nu lasi pe ultima suta cum fac majoritatea studentilor, fiindca e posibil sa nu ai noroc.

https://www.youtube.com/......s?/results

https://www.youtube.com/results?search_query=referinte+bibliografice+word

https://www.youtube.com/results?search_query=stil+de+citare+licenta

Mai poti lua legatura si cu alti studenti mai mari, sa iti dea sfaturi specifice. Nu are deloc sens sa il rogi pe acel profesor pentru pregatire. Eventual sa il rogi sa arunce un ochi dupa ce tu deja ti-ai stabilit tot ce este necesar. Unele facultati ofera direct documentul deja formatat.Verifica si pe siteul institutiei daca nu exista un ghid care sa iti explice tot ce ai nevoie(ar trebui sa existe, stiind ca nu se poate de exemplu sa alegi tu orice stil de citare doresti, ci trebuie sa respecti cerintele facultatii, care sunt stabilite in functie de domeniul acesteia).

Mult succes.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sau dacă cer ajutor profesorului care se ocupă de un astfel de curs, oare e nevoie să-l plătesc? În mod sigur nu.

| Hyperion7 a răspuns:

Https://www.facebook.com/groups/1994994237310158/?ref=share

Cred că cineva de aici te-ar putea ajuta!