| anonim_4396 a întrebat:

Deci situatia e cam asa. Mama si tata s-au despartit acum vreo 2 ani a fost un divort urat ma rog si eu am ramas cu mama. Mama e acum cu alt tip au facut un copil iar eu stau cu ei dupa cum am zis dar dupa 2 ani de stat impreuna tot nu pot sa ma acomodez. Cum sa va zic ma simt de parca sunt in plus ca si cum ai merge la un concert cu oameni pe care nu ii cunosti, nu simt ca locul meu e acolo, nu vreau sa fac parte din familia asta, in jurul meu in afara de mama e plin de necunoscuti numa rude de-a aluia(nu iii zic tata nici tata vitreg),
cand merg la tata la toti cunoscuti mei toate rudele mele acolo ma simt bine acolo e locul meu. Cu tata sunt foarte apropiat dar faza e ca nu pot sa ma duc sa stau la el, eu sunt din Brasov, si el lucreaza in Brasov dar nu sta aici sta la tara si vine cu masina la munca in fiecare zi. Si in timpul scolii nu as putea sa stau acolo nu e vorba de loc la tara avem in curte 2 case, e vorba ca in timpul scolii nu as putea sa fac naveta daca as pleca cu autobuzul as ajunge mult mai repede la scoala si nu stau sa ma plimb pana incep cursurile, si daca as pleca cu tata cu masina tot as ajunge prea repede si el nu poate sa stea sa ma astepte.
Ce ar trebui sa fac deja imi provoaca sila familia asta, trebuie sa plec din casa cat mai repede, sa mai simt din nou bine, sa uit de vremurile astea. Deja m-am apucat bine il ajut si eu pe tata sa faca casa noastra in care sa locuiesc eu si el dar pana sa plec din casa mai trebuie sa astept 2 ani sa-mi termin scoala. Cum sa mai rezist 2 ani. Nu vreau inca 2 ani sa ma simt singur, sa fiu in intuneric, sa fiu printre straini.
Ce sa fac va rog spuneti-mi voi eu nu mai stiu?

Răspuns Câştigător
| Bogdan1o a răspuns:

Te intelegi bine cu mama ta? poti vorbi cu ea despre asta, spune-i ca nu te simti bine cu tatal vitreg...ai putea merge la tatal tau si sa stai in camin, dar si asa e greu
e foarte aiurea cand copii sunt prinsi la mijloc...

3 răspunsuri:
| WeaponGirl a răspuns:

Trist, pai vorbeste cu mama ta despre asta, du-te la tatal tau la Brasov, iar in timpul scolii, 2 ani ai putea sa stai la camin si la sf de saptamana sa mergi la tatal tau acasa! Cam asta ar fi solutia mea! Acum nah si acolo stai printre straini, dar o sa-ti faci prieteni, una-alta, Acum tu stii cel mai bine ce vrei, ce preferi! Dar daca spui ca ti-e sila sa stai cu ei, atunci caminul ar fi o solutie destul de ok!

| Mihail2020 a răspuns:

Cel mai rau ca tu esti la mijloc.
Ca la un divort copilul mereu este la mijloc!
Stiu ca cel mai bine este sa stai la Tatal tau pentru ca ai prieteni acolo, rude le cunostii si iti pare bine te intelegi cu taicatu.
La maicata ai incredere in ea ca-i normal mama te-a crescut, tatal tau vitreg nu stii nimica despre el este un necunoscut? Rude, familii, prieteni nu stii nimica despre ei nici macar nu stii cum ii cheama.
Daca stai la mama ta 2 ani o sa-ti fie greu cu adabtarea in mediul tau.
Daca stai cu tatal tau nu poti sa mergi la scoala iar cu naveta este cam plictisitor in fiecare zii timp de 2 ani (cateaodata mai poti sa pierzi mautobozul, masina, etc).
Tu este intre ciocan si nicovala.
Daca stai la mama 2 ani este bine ca termin scoala.
Dar trebuie sa aflii multe detalii de tatal tau vitreg (bun sau rau).
Si te poti avantaja in anumite conditi.
Daca stai la tata poti sa mergi sa faci naveta dar el nu prea are timp suficient pentru tine munceste are multe pe cap ca-i singur el, poti sa-i oferi o mana de ajutor (el trebuie sa munceasca si sa se ocupe cu treburile gospodaresti (prin casa curat, Daca este animale hranire, curat etc).

Ca pentru tatal tau vitreg pentru el este primul sau copil si nu trebuie sa-i lipseasca nimica tu esti dat laoparte nu te baga in seama sau nu se apropie de tine.

Asta am inteles din ce ai scris tu putina
psihologie.
Eu stiu ca ai mult de suferit.

| Mihail2020 a răspuns:

Cel mai bine si indicat lucru este sa mergi la un cabinet psihologic ca eu nu pot sa dau niste sfaturi dar ei pot sa te ajute cam 60-95% ii zici ce problema ai si gaseste un mod cum sa rezolvi aceea problema a ta.
Eu nu stiu toata problema ta personala tu aicea ai zis in linii mari (direct la subiect), ea - el te poate ajuta si te ajuta cum sa treci peste asta.
Ca sa fie mai usor si sa rezolvi problema ta mai repede.