| helios19 a întrebat:

Salutare, eu fac de 4 ani cursuri de saxofon, si ma gandeam ce voi face in viitor. Dupa cum am observat, muzica din ziua de azi se bazeaza pe alta ramura (electronica, tot ce este facut pe pc). Iar saxofoanele nu prea se mai regasesc(nu vreau raspunsuri gen,,, poti canta la nunti" nu suport muzica populara, manele...), ici colo cate o melodie (alexandra stan-mr saxo, Katty Perry - Friday Night). Ce parere aveti, sa incep la alt instrument, gen Chitara, Baterii (Drum), etc? Va rog mult ajutor, acest lucru m-a pus pe niste ganduri...

3 răspunsuri:
| superdorex a răspuns:

Deci si saxofonul e o adevarata arta sa-l studiezi si zic ca daca esti talentat oricand iti poti gasi locul intr-o formatie sau orchestra! Poti de asemenea in paralel sa incerci si altceva nu se stie de unde sare iepurele! Eu iti tin pumnii si multa bafta!

| sammiess a răspuns:

Bineinteles, daca stii muzica, vei face bani si o cariera. Pe un vas de croaziera ultra-luxos, unde cel mai sarac are avere de 20-30 de milioane de euro, nimeni nu va asculta muzica electronica. Recomandat sa inveti sa canti excelent la mai multe instrumente!

| VMSTUDIO a răspuns:

Instrumentistii sunt foarte bine cotati. Nu cred ca e cazul sa inveti clape. La un eveniment unde canta o trupa ce are in componenta vioara, clarinet, saxofon... suna foarte interesant. Vezi Fratii Reut, Fratii Stanciu, etc