| Lukasz a întrebat:

Salutare!
In iunie voi sustine examenul de evaluare nationala, m-am uitat la modelele orientative de pe edu.ro si nu sunt grele! Atata ca la matematica pe la subiectul 3 sunt praf, la subiectul 2 o mai duc, dar ma incurc la functii, deoarece am lipsit toata saptamana ce a trecut din cauza unor probleme, si fix atunci s-a predat, bineinteles ca nu a predat despre tot ce inseamna functii, dar am pierdut inceputul, si va fi greu sa invat. Vreau sa intru la filo, la romana nu prea imi fac emotii, stiu sigur ca voi lua nota mare. Si acum as vrea sa va intreb :
1. Modelele orientative sunt modele care iti sugereaza cam cum va fi examenul? Sau sunt doar niste simple modele? Scuzati-ma ca intreb asta, dar chiar nu stiu.
2. Ce sa fac in privinta cu Matematica? Mai ales cu functiile? Nici nu stiu de unde sa ma apuc sa invat, deoarece daca ar fi la fel de asemanator ca modelul publicat pe edu.ro as putea lua nota mare, dar daca va fi mai greu trebuie sa ma pregatesc. btw : fac in fiecare zi cate un test la matematica, si de fiecare data iau ori 5 ori 6 ori 7 rareori. Iar in teza am luat 6, 25, luam 7 daca nu greseam ceva la un desen straight face.
3. Credeti ca va fi mai usor anul acesta examenul decat in anul precedent?

1 răspuns:
| Andreeush a răspuns:

1. Da, acele modele îți arată cum va arăta examenul.
2. Învață iar unde nu înțelegi și ai probleme cere ajutorul profesorului sau al unei colege care știe.
3.Asta nu poate ști nimeni și nu e bine să te bazezi pe asta. Dacă vrei să treci examenul trebuie să înveți pentru asta.