| Baiattt a întrebat:

Nu stiu cum sa procedez in diferite situatii. Sunt foarte timid si de asta ca nu prea imi place cum arat. Am intrat anul trecut la liceu, mi-am cunoscut colegii si urmatoarele zile incepe infernu... Veneam la liceu urcam scarile si se lua o fata de mine, tot isi batea joc de mine ca cum arat ca vreau sa fiu iubitul tau da numa asa de distractie ma facea de ras in toata scoala ma critica si eu am stat nici nu ma lasa sa trec de usa suna si am scapat... Am crezut ca daca o ignor o sa scap de ea dar n-a fost asa sad! A doua zi a fost si mai rau, tot veneam la scoala si iar aparea ea tot isi batea joc si venea si pana in clasa la mine de fata cu colegiii sad eu fiind timid n-am stiut ce sa-i spun si daca stiam mi-a fost rusine. Dupa aia mi-a fost rusine si sa ies din clasa sau sa ma duc sa imi iau ceva de mancare pentru ca sa nu ma intalnesc cu ea sad.

Si cu fetele is timid mi-e rusine sa ma bag cu ele in seama ca daca ma voi duce la ele o sa rada colegii de mine sau ele etc sad si nici nu prea stiu ce sa vb cu ele... Ca tot vin niste fete la noi in clasa la colegele mele si cativa colegi se dau la ele vorbesc glumesc dar eu n-am curaju crying

Imi puteti da niste sfaturi? straight face

6 răspunsuri:
| Aiwendil a răspuns:

Cred ca n-ar trebui sa o bagi in seama.Cuvintele dor doar daca le asculti.In plus nu mai baga in seama fitoase.Trebuia sa-i spui cand ti-a zis ca esti urat(dar nu esti, fiecare e frumos in felul lui):"Te-ai uitat in oglinda?". O sa intalnesti toata viata persoane ca ea.In plus daca fumeaza sau a facut ceva rau si doar tu stii ar trebui sa-i spui cam asa:"Stiu eu ce ai facut."Fara sa divulgi secretul. Ce iti pasa tie daca colegii rad de tine ca vorbesti cu fetele? Sau ca ele rad de tine? Fiecare e putin nebun.Sa nu spui acesta situatie la diriginte/a deoarece mai rau o sa fie.Si n-ar trebui sa-ti fie rusine.Fii barbat! Fata aceea e doar un pierde-vara prin scoala. N-are cu ce sa iasa in evidenta si rade de tine. Sper ca te-am ajutat! happy
Bye!

| Aiwendil a răspuns:

Cred ca ai sa scapi de ea cand vei pleca din liceu. Faptul ca e repetenta si urata e clar. N-ai ce sa-i faci. N-are pic de creier. Dar nu mai fii asa timid.Si de mine s-a luat o fata, am comentat la ea, iar cand a ridicat tonul la mine mi se inmuiasera picioarele, dar apoi m-am gandit ca cine e ea? Regina Angliei? Nu. E doar o tipa care face pe grozava ca sa o bage lumea in seama.Cred ca am realizat de ce se ia de tine.Se ia de tine tocmai pentru ca e repententa, urata si vrea sa-i impresioneze pe ceilalti ca ea e de fapt o tipa grozava, nu o ratata.Crede ca daca se ia de tine o face sa fie populara, o ridica din nivelul care e... Sper ca ai inteles tu.Si cu dragostea nu-ti face griji. Te vei indragosti cand va fi timpul.Fiecare are un suflet pereche.Ca sa nu mai fii timid analizeaza comportamentul unei/unor persoane pe care o/il/ii admiri. Ia tot ce e mai bun de la ceilalti.
Bye!

| Padrino a răspuns:

Cand isi mai bate joc de tine o iei de coama odata, o pui la zid in asa fel sa nu poata pleca si o intrebi ce vrea ea de fapt de la tine, apoi o saruti. Ea poate sa reactioneze in urmatoarele feluri:
1. se indragosteste instant de tine si saruta inapoi!
2. iti da o palma si pleaca socata la ea in clasa!
3. te injura si te ia la palme de te nenoroceste - in cazul asta ai gafat-o grav si nu vei mai avea liniste toti anii de liceu!
Na... asta a fost sfatul, tu l-ai cerut! fundita?laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu multi ca tine, si chiar incerc sa ii ajut, sa-ti dau un sfat-2. imprietenestete cu colegii mai intai, incearca si tu. panarama la ora ceva prin care sa iesi in evidenta. da nu exagerat umbla cu cei mai populari din clasa si in semestru2 iti dai seama singur cum sa le bagi in seama, te imbraci mai lejer, limbaju mai vulgar da nu exagerat, sterge manelele din telefon si daca prinzi putin curaj iti mananca din palma

| Baiattt explică:

Da eu am ignorato da ori de cate ori trec pe langa ea are ceva de comentat cu mine: in curte, pe coridor, afara etc. Eu asa mi-am propus daca o ignor o sa scap de ea nici nu o bag in seama dar daca ea vine si dupa mine straight face... Tot as vrea sa scap de ea ca ma face de rusine in toata scoala. Acuma o trecut 1 an iar ma duc la scoala o vad si iar so luat de mine. Vad ca daca tot o ignor nu rezolv nimica straight face Tot as vrea sa ii spun ceva dar mi-e rusine sad asa si cu fetele... Ii si repetenta si ii si urata. Eu atata vreau sa scap de ea sa nu se mai ea de mine tot o ignor da degeaba sad.

Si cu fetele nu numa sa vorbesc ci si sa ma dau la ele si etc cum fac majoritatea baietilor. Si eu nu-s asa frumos si daca ma bag in seama cu ele adica sa le fac si curte, ca tot asta mie in minte noaptea tot zic ca pot sa reusesc sa ma dau la ele si etc dar cand ajung sa fac acest lucru, ca daca ma fac de ras si in fata colegilor si in fata fetelor cred ca o sa fiu timid pe viata. Ca si in clasa ei isi mai bat joc de mine asa dar ei glumesc nu ca fata aia, dar nici lor nu stiu ce sa le raspund adica sa spun si eu sa glumesc sau etc sad

| pyskot11 a răspuns:

Pai...si eu am patit asta, dar doar o singura data -m simtit ft prost, dar tu care ai fost batjocorit de ea mai multe zile...acum ce sa zic iceraca sa fii mai indiferent sa ii intorci spatele, sa fii mai curajos, vorbeste cu cel mai bun prietene al tau sunt sigura ca ai unul, roga-l sa iti dea cateva sfaturisau un frate mai mare.gasesti tu din cate pot sa iti spun eu e sa faci in felul urmator:spune-i ca, eu sunt urat cum spui tu, dar mie nu imi pasa nu mai incerca sa ma tachinezi! iar colegilor spune-le asa: nici unul dintre voi nu poate fii perfect asa ca nu radeti, ganditi-va cum ar fi fost daca ati fi in locul meu ok sper ca te-am ajutat bafta!