Întrebare recomandată | cristi0930 a întrebat:

Am o problema cu faptul ca ma joc prea mult pe calculator si nu mai am timp sa imi fac temele si ma culc foarte tarziu noaptea.Ce pot sa fac ca sa scap de aceasta obsesie?

31 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Fa-ti temele inainte.Multi ti-au raspuns la fel. Oricum, stiai si tu asta.

| Gizăz a răspuns:

"Fă-ţi temele înainte". Bun sfat. Cred că s-a gândit şi el la asta! laughing El are nevoie de ajutor cu practica, nu cu teoria. Toţi suntem buni la dat sfaturi.

| Vanqu1sh a răspuns:

Simplu. Faci temele inaine, dupa poti sa l4barsti pamantul cat vrei.

| Mykymu a răspuns:

Si eu am problema asta...Solutia e simpla:scoate calculatorul din priza si dupa cateva zile nu o sa mai vrei asa mult sa intri pe el.

| Ralucaa69 a răspuns:

Cand vi de la scoala mananci, iti faci temele apoi ai toata ziua la dispozitie! Trebuie sa ai putina ambitie! Cat despre ora de culcare la 23:00 ar trebui sa fi in pat, daca e prea devreme uitate la un film la tv, animal planet sau stinge totul si asculta muzica la casti la telefon. Daca reusesti sa faci aceste lucruri timp de 2 saptamani zilnic, nu vei mai avea nici o problema dupa aceea.

| Wannax a răspuns:

Nu poti scapa de un viciu decat daca il inlocuiesti cu alt viciu ( mai putin nociv pentru tine si sanatatea ta). Tu sti la ce anume esti bun si iti place sa face in afara de calculator. Daca nu ai vreo alta preferinta in afara calculatorului poti incerca oricand ceva nou. Incearca inot, gimnastica, karate, citeste, fa plimbari cu bicicleta. Totul tine de vointa ta si de cat mult ti la sanatatea ochilor tai, a mintii tale. Mult bafta si sper sa reusesti sa iti stabilesti un program benefic sanatatii tale!

| kalebtv a răspuns:

Fa-ti un program de genul teme-joaca si incearca sa-l respecti!
dupa 1 saptamana va fi altfel ai sa vezi! ...asa eram si eu!

| SimSimina1995Sisi222SweetSweet a răspuns:

Eu zic sa-ti faci temele mai intai, si sa-ti gasesti o pasiune asociata ori cu scoala/teme ori cu jocul.Nu ma pricep la metin, nu am jucat niciodata si nici nu voi juca, dar si scoala/teme si jocul pot fi asociate cu cartile de aventuri.Asa o sa-ti imbogatesti vocabularul, vei afla lucruri noi, si e mult mai distractiv sa citesti, pe deasupra iti cresti cultura, si poate unii profesori te vor simpatiza daca vei citi.Cititul te deconecteaza si daca vrei sa-ti recomand niste carti bune de aventura, la fel ca si jocurile acelea metin de aventura, da-mi add pe https://www.facebook.com/roza.selistean sau pe selisteansimina@yahoo.com.Am ajutat si altii care au fost in aceeasi situatie.Succes!

| AndradaMelania a răspuns:

Uite, faptul ca esti constient ca ai "o problema" e un inceput foarte bun.
TOTUL porneste din creierul tau, pentru ca trebuie sa inveti sa-l controlezi(cel mai bun "joc") si o sa observi chestii destul de interesante.
Gandeste-te unde te poate duce o "problema" de genul...nu te ajuta.
Fa-ti un program, nu lasa un program s ate faca pe tine.
Tu esti stapanul tau si tu esti singurul care te poate ajuta(bine, asta in caz in care ii spui mamei tale si iti arunca pc-ul pe geam laughing ).
Fara sa glumim acum, rezolvarea vine numai daca incerci si vrei cu adevarat.
Temele le faci cand vi de la scoala, sa vezi ce perfect o sa te simti dupa ce stii ca nu mai ai teme si de invatat, pentru ca intr-o ora le faci pe toate daca esti baiat inteligenthappy.
Plus ca, in legatura cu dormitul, daca intr-o dimineata te trezesti foarte devreme si nu dormi toata ziua + alte activitati, o sa observi ca seara esti obosit, si atunci te pui in pat si adormihappy.
Exista si o pastila pentru adrmit care se gaseste in farmacii si se da fara prescriptie pentru somn, se numeste Melatoninahappy, nu e scumpa, vreo 5-10 lei, depinde de farmacie..la mine e 5 lei si sunt destule capsule.
Te pui in pat si pui pastiluta sub limba, inchizi ochii si intr-un minut adormihappy
Ai grija de tine si de mintea ta, pentru binele tau, bafta!happy

| BucurAlex1991 a răspuns:

Pai, poti sa iti faci temele intai. Dar de calculator e greu sa te lasi. E ca si cum un fumator incearca sa se lase de fumat. Dar iti urez mult noroc!

| Ioan_Dinus_1997 a răspuns:

Si eu am avut problema asta! am incercat sa nu mai stau deloc sau chiar mai putin! Dar nu a mers ma jucam in continuu. Eu am facut asa: Am intrebat mai multi prieteni daca este normal(stateam cap 6-7 ore pe zi) In timp au inceput sa apara probleme cu corpul meu. Aveam ochi Rosii. Nu mai puteam sa ma misc si imi curgeam sange din nas incontinuu,, Banuiesc ca esti genul de baiat care joaca cs/metin, gta. Deci poti face asa: stai 1-2 ore pe zi cronometrat dupa ce au trecut doua ore te incerci sa-l inchizi

| Ioan_Dinus_1997 a răspuns:

Sau daca nu merge asa te pot duce la spital si sa vezi ca sunt multi cu aceasta problema. Cand o sa-i vezi cum arata sigur nu o sa mai ai problema asta

| Louis04 a răspuns:

Simplu! Iti faci temele înainte.Cand fi acasă mai întâi mănânci si te odihnesti, apoi te poți juca.Alta varianta ar fi sa scapi de acel tic pe care îl deprind jucătorii înraiti (sa testeze in continuu). Trebuie sa-ți folosesti mintea si mâinile într-o activitate dar, mai bine nu faci ceva practic? De exemplu Origami (este doar o sugestie). Sper ca te-am ajutat! happy

| român1992 a răspuns:

Dacă ai ajuns l-a etapa în care ești foarte obsedat, ar trebuie să iți iei inima in dinți și să stergi jocu, găsește alte ocupații în aer liber(ieși cu prietenii/prietenele). Am fost și eu în aceeași situație, iar acuma de mai bine de un an nu mai am jocuri pe PC/Laptop

| MihaiPlacinta a răspuns:

Incearca sa-ti gasesti un hobbiu separat de pc ma refer la o activitate asa eram si eu inainte pana m-am apucat de facut mici proiecte si a disparut acea obsesie, sau uite inca una eu obisnuiam sa ies in fiecare seara cu amici, si sa stii ca cand vi de pe drumuri nu mai ai chef de pc, dar mai intai sa de duci pe drumuri fa-ti temele stiu is naspa temele eu nu prea le faceam dar asta-i partea 2laughing oricum chiar daca nu o sa poti face nimica, acest obicei cu jucatul prea mult la pc o sa dispara, asa pur si simplu deci bafta big grin

| Silvia01 a răspuns:

Nu te mai joci

| df45 a răspuns:

Depinde de vârsta ta...Cel mai simplu e sa DEZINSTALEZI TOT

| katykaty11 a răspuns:

Sterge jocurile. ☺

| Nadia2002 a răspuns:

Mai întâi ai putea să-ti faci temele, iar apoi dacă îti rămâne timp te joci şi faci ce doreşti!winking

| Cristi_Oldskull_1989 a răspuns:

Cel mai util este sa iti gasesti o activitate care sa nu iti ia atat de mult timp.Am fost in aceeasi situatie ca tine, si mi-am gasit pasiunea:fotografia.gaseste ceva care sa-ti placa, si incearca sa moderezi utilizarea calculatorului.baftahappy

| Anduq95 a răspuns:

Am fost si eu in situatia asta. Iti dau cel mai bun sfat. Fa-ti o prietena, o iubita. Cu ea vei petrece foarte mult timp si nu te vei mai gandi la pc cand te vei indragostii. Incearca sa iesi cu ea in oras mereu, dupa ce iti faci temele. Sau practica un sport. fotbal, box. Iti recomand box. De ce? In primul rand te dezvolti atat psihip cat si fizic si uiti de pc. Cel mai important. Gandeste-te cum ar fi sa ajungi un mare boxeur sau un mare fotbalist? Funda? happy

| danutzic a răspuns:

Cel mai simplu e sa iti faci temele intr.o alta incapere..nu acolo unde tii calculatorul sa nu te te atraga de fiecare data sa verifici noutatile pe FB sau ce mai e nou pe nu stiu ce joc

| FlorinelFlorin a răspuns:

Eu zic sa iti faci temele cand vii de la scoala.Mai intai mananci te odihnesti o ora si dupa incepi sa iti faci teleme.Pentru ca daca termini devreme cu temele ai mai mult timp sa te joci si nu vei mai avea grija temele pe ziua urmatoare. Sper ca te-am ajutat, FUNDA?

| Vitiok99 a răspuns:

Incearca sa-ti programezi timpul asa cum tu doresti.

| Isabela123Isa a răspuns:

Sunt în aceeași situație crying

| adriantraian a răspuns (pentru Isabela123Isa):

Stergeti jocurile si iesi mai mult cu prietenii
. intra intr-un club la scoala. opinia mea

| Isabela123Isa a răspuns (pentru adriantraian):

Păi, prietenii mei nu prea ies, și nu joc jocuri download, ci de pe net :s

| MicheyNr1 a răspuns:

Cum ajungi acasa, mananca, fa-ti temele si pune-te la pc un timp(1-2ore si ia o pauza, stai in pat si citeste ceva sau uita-te la tv. (banuiesc ca esti genu' care joaca cs, metin) Lasa jocurile alea ca iti distrug viata. Invata, gandeste-te ca o ajungi la facultate si banuiesc ca nu vrei sa ajungi ca toti prostii care cersesc la Lidl(am facut si o reclama). Bafta.

| agabriela a răspuns:

Gaseste-ti alta ocupatie.