| monsterRyder a întrebat:

As dori sa va intreb ce puteti spune despre urmatoare intamplare.
Eram afara cu niste prieteni si vine un rrom, de acela mic in clasa a 3-a(tot cartierul ii spune "Scuipici")si acesta intreaba pe unu' daca poate sa dea o tura cu bicicleta lui. Oferea in schimb,cica ca sa nu fure,un carnet de calator(de acela folosit la autobuze de catre elevii care stau in afara localitatii).Si ala, bineinteles(fiind baiat generos) ii da o tura.
Tiganu' a luat bicla si dus a fost! Prietenii s-au panicat si s-au enervat si mi-au dat 5 lei sa vorbesc la 112 pe telefonul altuia.
Zis si facut, am sunat la numarul de urgente si raspunde o centralista.Conversatia arata cam asa:
-Alo,aici servicile de urgenta, care este incidentul(cu un ton vocal care prezinta dezinteres total)

-Da..da...alo? Da,tocmai a fost furata bicicleta unui prieten, acum 20 de minute,cel care a dorit sa dea o "tura" nu s-a mai intors.

-Stiu parintii tai de ce faci?(ton amenintator, credea ca este o gluma)

-Nu doamna....nu am telefonul la mine, nu am apucat sa sun...

-ESTE vreun parinte prin zona?

-Nu...eu sunt cam la 5 minute de apartament!

-(Se aude pe fundal doua voci,inclusiv cea a centralistei mele)Ce,ce se intampla?
-Ei! Este un copchil aici,cica i-a furat unu bicicleta.
-Inchidei!(cu o voce rasunatoare)
Si mi-a inchis in nas.
Ei,ce credeti? Fortele de ordine sunt de rahat, asa-i?
Care este opinia voastra?

5 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

E o problema pe care ar trebui sa o raportezi printr-o declaratie la sectie. Exista politisti buni, crede-ma.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate din cauza telefonului tau a murit un om care chiar avea nevoie de serviciile 112.

Tu te duceai frumos la politia locala cu parintii si depuneai o plangere pentru furt

| Ritsuko a răspuns:

Stiu ca ti se pare nedrept ca sa zic asa, dar la 112 se suna in caz de urgente serioase, daca linia ar fi ocupata de cineva care zice ca i s-a furat telefonul, iar cineva care chiar are nevoie de ajutor (se pot intampla accidente, incendii, unii poate sunt intr-o stare grava, etc.)se poate sa moara.
Oricum nu avea nimeni cum sa va ajute.Ar fi trebuit sa va dati seama de ce se poate intampla cand implici un asemenea personaj (nu fac discriminare).

| Luminita235 a răspuns:

Un dezinteres total. Pot spune ca astae bataie de joc. Tu chiar aveai nevoie de ajutor. Desigur baiatul respectiv isi dorea bicicleta fiind a lui si cumparata. Si uite asa a ramas si fara bicicleta. Si atitudinea la acele doamne lasa de dorit.

| pufosenia999zuzu a răspuns:

Dea eu in locul pretenasului tau nu ii dadea, bicicleta -_- asa e politia romana, multi copii fac farse de rahat si suna la politie, ce vrei sa faca aia? mie mi s-a furat geanta unde aveam tlfn si am sunat la politie de pe tlfn unui prieten(ps am 14) si i-au durut in basca si m-au luat peste picior... vorbiti cu parinti si rezolva ei.fiti mai atenti cu lucrurile ca asa sunt rromii, si nu vreau sa par rasista dar fata de romani, rromi fura mai bine decat ponta=]]]]]]]]]]]]si sincera sa fiu... urasc rasismul si rromii =]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]