| Alex1 a întrebat:

Salutare TPU, ceva legat de notele la scoala!
Sunt in clasa a VII-a, si as dori sa va intreb cate ceva despre mediile semestriale,
Deci :
Am in total pana acum 27 de note, am facut media si imi iese 8, 37. Cate note se pot lua la o materie in fiecare semestru? [de ex. la romana am 3 note ].
Cati de zece mai am nevoie ca sa se faca media peste 9, 35?
Si cum se calculeaza media la o materie cu teza? De exemplu, la matematica am doua note de 8, daca iau 6 in teza, cat iese media?

Răspuns Câştigător
| Pufoshenia a răspuns:

Buna.Mai ai nevoie cam de 5 -6 de 10 ca sa iti iasa media 9.Media la materiile cu teza se fac asa.Aduni notele fara teza apoi le imparti la care sunt.Tu ai 2 de 8.Deci 8+8=16.Apoi o imparti la 2: 16 impartit la 2 =8. Apoi aduni cu teza si imparti iar la 2. 8+6=14 impartit la 2= 7.Deci iti iese media 7.Bafta

1 răspuns:
| pustoaica18 a răspuns:

Pai daca ai 3 ore de romana pe saptamana, iti trebuie 4 note. cate ore ai pe saptamana + inca una.