| Mirela a întrebat:

Salutate tuturor :*!

Am de facut pentru ora de dirigentie urmatoarea tema : "Cum putem invata mai usor, mai rapid, mai eficient? "

Diriga mea [este o persoana perfectionista], mi-a dat mie aceasta tema pentru ca a vazut ca am media cea mai mare din clasa pentru semestrul I al clasei a9-a... problema este ca eu retin din clasa cate ceva si de invatat acasa foarte putin o fac.

Caci mi-a spus ca in prezentarea temei sa apara si modul cum invat eu acasa, nici macar nu stiu cum sa mint ca sa o multumesc prin felul in care "invat acasa".[v-am dat aceste detalii poate va vor fi de folos pentru a ma ajuta]

Voi cum invatati acasa? [fara raspunsuri : eu nu invat acasa]

Ce as putea spune in prezentare?

Multumesc tuturor ce au avut rabdarea sa citeasca tot ce am scris eu, iar cel mai bun raspuns ce cuprinde sugestii dar si exemple[link`uri.etc]primeste o fundita, restul voturi :*!

Răspuns Câştigător
| xJelenaTrueLove a răspuns:

Scoala te invata o multime de lucruri insa cum sa inveti eficient nu. Cred ca metodele de invatare ar trebui sa fie printre primele lucruri pe care un elev sau macar student si le insuseste, deoarece acestea influenteaza mult rezultatele in activitatile urmatoare.
In cele ce urmeaza o sa va prezint cateva sfaturi si sugestii pentru a invata cat mai repede si eficient (le-am folosit la randul meu, si ar trebui adaptate la ritmul vostru de invatare). Cu toate acestea, doar invatatul propriu-zis nu este totul pentru a va asigura reusita la examen.

Pentru a invata eficient eu personal ma retrag intr-un loc linistit si repet lectia pana o retin. Daca vreau sa invat usor si rapid ma concentrez la scoala si acasa doar mai repet.

sper ca te-am ajutat.

1 răspuns:
| BetterThanDrugs a răspuns:

Buna:*
Pai mai bine ii spui ca esti atenta la ore, ca retii din clasa, si acasa doar te mai uiti putin peste ce ai facut in ziua respectivahappy
Sincer eu retin cate ceva de la sc.sii ff rar mai fac cate o temahee hee

Daca vreii sa o minti ca sa fiee multsumita de tema ta.
Spune'i ca te straduiesti din greu aksa.ca repeti fiecare lectie de 2 3 ori,.iti faci toate temele.Te documentezi,, citesti.stii u chestii din astealaughing

Nu prea am alte ideei acum...
Sper sa te descurcihappy:X