| keenkee a întrebat:

Saluut! Am o catelusa de 2 luni, rasa beagle, si ma chinui de o saptamana sa o invat sa isi faca treburile intr-un singur loc, dar nu reusesc. Stau la bloc, iar afara ii este frica, sta numai in picioarele mele si nu isi face treburile. Am incercat cu recompense, cearta, am facut un rulou de ziar, nimic nu merge. Dar am auzit de un spray sau picaturi pe care trebuie sa le pui unde isi face treburile, ar functiona aceasta metoda? Sau alte metode mai bune stiti?
Funda! happy

1 răspuns:
| Ely167 a răspuns:

Poti sa te folosesti de reflexe condiționale (https://ro.wikipedia.org/wiki/Ivan_Pavlov aici e explicatia)! Poti sa o obisnui sa faca intr-un loc folosindu-te de reflexe! Inainte, pregateste-i un loc in care sa faca ex. o cutie, apoi mereu cand vrea sa isi faca nevoile pune-o repede in cutie, mereu, pana se obisnuieste! Dupa iti garantez ca se va duce singura! La fel si eu am o catelusa care la inceput isi facea nevoile in culcus, dar cand o vedeam ca se pune in pozitia "sez" o dadeam mereu afara, dupa s-a invatat sa se ceara singura afara!