| herbalist a întrebat:

Se decoloreaza bijuteriile placate cu aur? am gasit pe okazii lantisor si cruciulita la 120 ron? se merita?

Răspuns Câştigător
| Buza021 a răspuns:

NU sunt de aur. Aurul nu isi pierde culoarea. Aurul va avea intotdeauna stanta (de la 333-8 karate pana la 999-24 de karate). Iar daca chiar nu are, inainte sa il cumperi du-te cu el la un amanet si spune ca vrei sa il vinzi, ei iti vor spune cu siguranta daca e de aur. Treaba cu 120 de lei e teapa.

2 răspunsuri:
| alexutzu1981 a răspuns:

De obicei cu timpul se decoloreaza. Depinde foarte mult de procesul tehnologic de placare. Cea mai noua metoda este placarea cu ioni aurii, ceea ce face ca bijuteria sa straluceasca cativa ani. Deci sfatul ar fi sa nu cumperi de la persoane necunoscute. De asemenea bijuterii care nu sunt de calitate pot provoca alergii ale pielii.

| Ioana_Iulia_1983 a răspuns:

Nu se decoloreaza daca sunt placate bine, ideea e sa ai grija de ele sa nu le porti mereu si sa le feresti de transpiratie, dus sau baie, sauna, fitness. Eu mi-am luat d-aici www.cheribijou.ro si sunt foarte multumita de ele. Le am de anul trecut si nu au patit nimic.