| antoniaantonia7mai a întrebat:

Se zice ca daca iti speli parul cu sare parca se indrepta(nu-s sigura, doar am auzit)sau daca il speli cu cesi de galbenele se deschide sau se inchide...mai stiti din astea naturale? nu vreau ceva de genu ..am vazut la farmacie ceva ..ca vreau natural

Răspuns Câştigător
| Dragonfly6 a răspuns:

Daca iti speli parul cu ceai de musetel se deschide, iar cu nuci se face spre un roscat inchis. Acum depinde de culoarea parului, rezistenta firului s.a.m.d.
De chestia cu sare n-am auzit.

2 răspunsuri:
| Iubibilăă a răspuns:

Placa iti indreapta parul.
Dar incearca sa nu abuzezi de ea.
Infrumusetare placuta.

| Dulceatta a răspuns:

Eu iti voi da 5 mituri despre par :
Desi miturile au in general un caracter simplist, raspandindu-se uimitor de usor in societate, evita sa cazi in capcana lor. Foarte des intalnite sunt cele care vorbesc despre par. Plecand urechea la astfel de zvonuri, iti poti face singura o serie de probleme nedorite. Ba mai mult, poti ajunge la adevarate dispute pe baza lor. De exemplu, iata o istorioara foarte nostima, in care protagonistele sunt o mama si o fiica. Fiica obisnuia sa se spele pe cap in fiecare zi, iar mama sa era grozav de ingrijorata, crezand ca isi va distruge parul. Astfel, in fiecare zi aveau loc adevarate dispute pe aceasta problema. Cine credeti ca avea dreptate? In cazul de fata, fiica. Aceasta stia ca nu spalatul des distruge parul, ci alti factori:

- sampoanele folosite, daca sunt agresive, pot degrada pielea capului. Aceasta devine mai uscata, iar glandele sebacee vor produce o cantitate sporita de sebum, pentru ca ph-ul sa fie in echilibru. Dar alegand un sampon pentru uz frecvent, problema poate fi inlaturata. Aceasta specificatie trebuie sa apara pe eticheta produsului
- caldura emanata de feon
-periatul in exces cu o perie neadecvata

Un alt mit foarte amuzant este cel al firelor de par albe. Se spune ca persoana care smulge un fir de par alb, datorita inesteticii sale, va avea parte, ca bonus, de inca doua in locul celui smuls. Ceea ce nu cred ca ar supara pe niciuna dintre noi. Aplicand aceasta metoda, intr-un timp relativ scurt, ne-am indesi podoaba capilara, dupa care am vopsi-o.
O mare problema, care probabil a atins-o pe fiecare dintre noi, o reprezinta matreata. Din aceasta cauza, era de asteptat sa se formeze si in jurul acestui subiect, un mit. Se spune ca aceasta apare din cauza unui scalp uscat. Daca ar fi asa, cei cu un scalp gras ar fi scutiti de aceasta problema, dar culmea, nici acestia nu sunt feriti de ea. De regula matreata apare din cauza unei dereglari a glandelor sebacee, care produc mai multe celule ale pielii decat este necesar. De cele mai multe ori matreata apare ca semn a unei dereglari in organism, iar problema poate fi solutionata de catre un dermatolog.

Ce nu face o femeie pentru un par mai stralucitor si mai sanatos? Il piaptana in fiecare seara de o suta de ori. Tot ceea ce va castiga femeia respectiva cu aceasta munca este un par bine inmuiat in grasime, deoarece se stie ca periatul in exces stimuleaza secretia de sebum. Dar aceasta nu este tot - firele de par vor deveni mult mai fragile si se vor rupe foarte usor, iar stralucirea parului va disparea o data ce cuticulele care inconjoara firele de par se vor distruge, datorita acestui tip de actiune mecanica.

Ultimul mit, dar nu cel din urma este urmatorul: Daca tund parul des, o sa-mi creasca mai repede. Lucrul cel bun, pe care il reflecta acest mit este ca vom scapa de firele despicate, dar din pacate totul se rezuma la acest fapt. Parul isi are propia lui viteza de crestere, din care nu-l poti scoate.