| anonim_4396 a întrebat:

Spuneti-mi mai multe despre despre feng shui. Ce e ala un carnet al dorintelor?

Răspuns Câştigător
| lavynika a răspuns:

Feng shui este un ansamblu de principii de geomanţie, care afirmă că formele şi mediul ambiant pot influenţa principiul qi. Scopul este realizarea armoniei locurilor în care oamenii trăiesc, prin analiza fluxurilor de energie din mediul înconjurător.Bazându-se pe teoria celor 5 elemente (pământ, metal, apă, lemn, foc) şi pe principiile yin şi yang expertul feng-shui încearcă să reechilibreze forţele care se manifestă local pentru a ameliora, sănătatea, prosperitatea şi comportamentul persoanelor. Un qi positiv aduce noroc, un qi negativ aduce nenorocire. Cele patru centre de interes majore din feng shui sunt : bogăţia, fericirea, longevitatea şi copii sănătoşi.Primele vestigii atestând utilizarea feng shui datează din secolul al III-lea d.Hr.Simbolistica sugerează că aerul şi apa sunt cei doi curenţi de energie indispensabili vieţii pe Pământ.
Uite un site cu obiecte feng shui : http://www.feng.shui.ro/
:*:*:*:*

1 răspuns:
| Raraa a răspuns:

Feng Shui este arta antica chinezeasca de aranjare a spatiului, care foloseste legile naturii pentru a determina ce sa pui si unde sa pui, astfel incat sa te simti mai relaxat, sa fii mai productiv si sa te intelegi mai bine cu ceilalti.
Feng Shui atrage cunostinte din natura si din legile universului, in scopul de a produce un ambient care promoveaza bunastarea, sanatatea, dragostea si fericirea. Acesta propune amenajarea spatiului pentru a reproduce semnele din natura pe care noi le recunoastem precum cultivarea-vietii si siguranta. Acest lucru ne ofera o reactie pozitiva in vietile noastre.

Feng Shui te poate ajuta sa iti creezi un mediu de locuit sau de lucru, unde te vei simti in siguranta, intr-o armonie mai mare cu mediul inconjurator si in control accentuat al spatiului.
Termenul Feng Shui inseamna "vant si apa" - fortele care formeaza peisajele lumii. Acesta se refera la un set de reguli in filozofia chineza care guverneaza aranjamentul spatial si orientarea in raport cu structura legata de legile universale, asa cum sunt exprimate in lumea naturala.

Feng Shui exista de cel putin 5000 de ani. Maestrii acestei arte din China antica au avut responsibilitatea de a gasi locatii unde puteau fi construite palate, ferme si sate, cu o anumita garantie ca oamenii nu ar putea doar supravietui acolo, ci si prospera. Ei aveau datoria sa caute locatii pentru inmormantare unde memoria stramosilor ar putea fi onorata pentru generatii.
In vremurile moderne Feng Shui, de asemenea, se ocupa cu imprejurimile unei cladiri, forma si amenajarea teritoriului, precum si cu materialele si culorile pentru interiorul si exteriorul unui spatiu. Regulile Feng Shui pot ajuta la gasirea unei locatii unde o familie este mai probabil sa fie armonioasa, sau un spatiu unde o afacere are potential de a reusi.

In timp ce  arhitectura se bazeaza, in principal, pe reguli de functionalitate, iar designul interior se concentreaza pe frumusete, Feng Shui adauga o dimensiune legata de trairile interioare. Modul in care reactioneaza emotional oamenii fata de un loc este la fel de important ca arhitectura propriu-zisa sau designul interior. Este extrem de important ca oamenii sa se simta confortabil si in siguranta in casele lor sau la locul de munca, de aceea specialistii feng-shui lucreaza in scopul de a crea medii in care clientii lor sa poata sa fie mai fericiti, sanatatosi, mai prosperi si liberi.

De exemplu, amenajarea mobilierului in stil Feng Shui incearca intotdeauna sa dea scaunelor de birou si paturilor ceea ce se numeste "pozitia de putere", care permite unei persoane sa vada usa, in timp ce nu este direct in calea acesteia. Acest lucru ofera acelei persoane comanda asupra camerei, si ca urmare, acea persoana va simti ca detine controlul, iar aceasta va duce adesea la o concentrare si productivitate mai mare intr-un caz, si o relaxare si odihna mai buna intr-altul.

Chinezii ne prezinta trei concepte:
1. pune-ti increderea pe norocul pamantului - aplica invataturile Feng Shui;
2. foloseste norocul omului - fa actiuni care iti aduc foloase;
3. preocupa-te de norocul cerului, adica destinul, recunoscandu-l si luand ce este mai bun in informatiile gasite.
Aceste trei concepte te pot ajuta sa gasesti, in timp, ceea ce cauti - sanatate, fericire si prosperitate.

Dupa cum poti vedea, Feng Shui are rolul de a ne oferi o harta a vietii, care ne permite sa cunoastem mai multe despre mediul care ne inconjoara, si care ne da abilitati de a face schimbari in mediul nostru, care ne pot schimba pozitiv viata.