| anonim_4396 a întrebat:

Spuneti-mi si cum ati rezolvat:
O ferma cumpara 2 tone de nutreturi concentrate pentru stimularea cresterii celor 100 de vitei pe care ii are. Daca fiecarui vitel i se adauga zilnic in hrana 1, 25 kg de nutreturi concentrate atunci cele 2 tone vor ajunge timp de... zile.

Va rog mult ajutati-ma!
Multumesc.

2 răspunsuri:
| dede16 a răspuns:

E o problema foarte simpla. din cate stiu eu, temele nu se rezolva pe situri.mai bine pune mana si invata.Si pana una alta multiplii kilogramului nu se fac pe cls a5a? straight face Trist...trist... iti spun doar atat: afla cat consuma toti intr-o zi, iar apoi transforma tonele in kilografe si imparte-le la cat consuma intr-o zi. Asta este ajutorul meu cel putin tongue

| Unique_8782 a răspuns:

16 zile laughing