| Angelo99 a întrebat:

Spuneti-mi si mie bancuri cu pesti, ghicitori cu pesti(numi dati link). Cine imi da cate 5 din fiecare primeste funda!

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

1.ntrebare: Ce iese daca imperechezi un pestisor fermecat cu un rechin? Raspuns : Un rechin care-ti va indeplini ultimele trei dorinte.
2.Trei tipi : un roman un rrom si un ungur pescuiesc. La un moment dat li se incurca unditele si prind toti 3 un pestisor de aur. Pestisorul le zice ca din cauza ca toti 3 l-au scos din apa va indeplini o singura dorinta la fiecare. 1. unguru zice eu vreau ca toti ungurii sa fie in ungaria si sa fie bogati si fericiti. Dispare 2. tiganu zice eu vreau ca toti tiganii sa fie in india fericiti, bogati. Dispare. 3. Romanu se uita in toate partile si il intreba pe pestisor: – ungurii is in ungaria? – da; – toti? – da; – si tiganii in india? – da; – toti? – da. se uita la pestisor si zice : – mie da-mi o cola light.
3.Un roman prinde in unditza pestisorul de aur care, fara sa mai astepte, ii spune suparat: - Hai, zi mai repede ce vrei, ca n-am chef sa pierd timpul pana te gindesti tu, zi citi bani vrei, zi ce masina periculoasa iti doresti, zi ce post baban in Parlamentul European ravnesti si cam cit de lunga vrei sa-ti fie... fir-ati ai dreacu’ de romani, ca nici macar unul n-ati cere vreo carte buna, sau un bilet la teatru … "
4.Un Pescar Se plimba pe malul apei. Vede pestisorul de aur, care-i spune: - Daca imi dai drumul, iti indeplinesc o dorinta. Pescarul: Stii, pestisorule, mie mi-e frica de apa. Contruieste un pod pina in Hawai.Pestisorul: Imi ceri ceva chiar si pentru mine imposibil. Mult beton ciment, etc, etc. Zi alta dorinta. Pescarul: Fa-ma sa inteleg femeile. Pestisorul, dupa o jumatate de ora de gindire: -Pe cite benzi Pe doua sau pe patru?
5. Prinde un pescar pestisorul de aur, care-i spune:
- Arunca-ma in apa, ca-ti indeplinesc trei dorinte.
- Hai sa mori tu!
6.Cinci negri merg la pescuit. Unul dintre ei prinde peitiiorul de aur si deodata aude: - Negrule, daca imi dai drumul iti indeplinesc o dorinta! Negrul accepta targul si ii spune pestisorului sa il faca alb. Pestiorul ii indeplineste dorinta. La fel se intampla si cu alti trei negri, si aceistia prind pestiiorul de aur si acestia au aceeasi dorinta, iar pestisorul le-o indeplineite la toti. Ultimul negru, mai amarat, nu prinde nici un peste. Cand sa plece si el acasa, prinde din intamplare pestisorul de aur. Acesta ii spune: - Negrule, daca imi dai drumul iti indeplinesc o dorinta! - Bine, stii ce?! Fa-i pe astia patru negri la loc!
7.Gigi Becali la pescuit. Undita de aur, fir de matase, momeala de diamant, etc. Prinde pestisorul de aur, care-i zice: -Becali, Gigi Becali, da-mi drumul ca eu sunt pestisorul de aur. -Pestisorul de aur? Ce pestisor de aur, ba? -Ala cu trei dorinte. -Bine, ba, da’ zi-le repede!
8.Un roman si un ungur se duc la pescuit, dupa ceva vreme unul prinde pestisorul auriu. -Lasati-ma inapoi si va indeplinesc la fiecare cate o dorinta.Primul incepe ungurul: -Pestisorule cunosti Marele Zid Chinezesc? -Da. - Ia-l si inconjoara Ungaria ca niciun picior de roman sa nu mai intre.Ia pestisorul zidul si imediat inconjoara toata Ungaria. Vine randul romanului:-Pestisorule Marele Zid Chinezesc are ferestre? -Nu. -Are usi?
-Nu. -Atunci umple-l cu apa.
9. Badea Gheorghe prindea peste. Cand colo, prinde pestisorul de aur si-i spune: - Iata ce, pestisorule, vreau o masina, asa, nu chiar de lux, un apartament sa aiba unde trai babuta si o firma ceva sa am cu ce trai. La care pestisorul intreaba:-Cu credit sau in leasing?, Cu usa sau cu poarta?!, Firma sa fie SRL sau SA?
10. Alinuta la pescuit. Dintr-o data se trezeste ca a prins pestisorul auriu. Pestisorul: -Te rog da-mi drumul si iti indeplinesc 3 dorinte. -Bine fie. Prima dorinta: Sa am multi bani.-Ok! A doua dorinta: Sa am un fat frumos langa mine. -Ok! A treia dorinta: Sa imi mai indeplinesti inca 10 dorinte!
Ghicitoare: Soldat otelit,/De oaste gatit. (Pestele)

2 răspunsuri:
| andreea_4139 a răspuns:

Un taran prinde un pestisor… de aur, fireste. Si pestisorul ii zice:
- Tarane, tarane, daca imi dai drumul, iti indeplinesc 3 dorinte.
- Pe cine faci tu, ma, taran? aruncindu-l jos si strivindu-l cu piciorulŚ
- Cea mai mare pasiune a mea sint pestisorii, se destainuie un inalt functionar unui prieten. In fiecare zi, petrec ore intregi in fata acvariului, fara sa ma misc si fara sa-mi pot desprinde privirile pline de incintare din fata miculuui univers al pestisorilor in culori si nuante incintatoare.
- Si sotia ta ce zice?
- Pai ea habar n-are ca eu am un acvariu urias la mine in birou, la minister.
Un pescar era cu barca pe lac prinzand pesti.El prinde un peste imens si spune:
Te voi duce la o cina copioasa!
Pestele ii raspunde:
Multumesc, am mancat deja nu m-ai putea duce la un cinematograf

De ce sint delfinii cele mai destepte animale? Le trebuie numai doua luni de captivitate ca sa-i invete pe oameni sa vina la capatul bazinului si sa le dea pesteŚ

Un taran, mergand pe ogor, vede pe jos un pestisor de aur. Cum se zbatea pestisorul pe uscat, minune mare, incepe sa vorbeasca:
- Tarane, fie-ti mila de mine, arunca-ma te rog in balta aia, ca eu sunt regele pestisorilor si ti-oi da tot ce vrei.
-...
- Te rog frumos, tarane, arunca-ma in apa ca ti-oi da toate bogatiile pamantului!
-...
- Indura-te tarane, o sa-ti dau cel mai frumos palat din lume sa stai in el!
Cu naduf si indesat, taranul nostru puse calcaiul pe pestisor si il strivi in tarana.
- Ma, nu ai invatat ca se zice FERMIER?! Taran esti tu...