| lovelygirl_3634 a întrebat:

Spuneti-mi si mie in 10-15 randuri(de caiet) semnificatia titlului poeziei CUVANT de Tudor Arghezi

Funda este garantatawinking

Răspuns Câştigător
| Puf a răspuns:

Titlul, ales de poet pornind de la principiul biblic "La inceput a fost cuvantul..." exprima dorinta autorului de a face o opera reusita, care sa-l satisfaca pe cititor. Opera "Cuvant" exprima direct sentimenteleautorului. Adresandu-se direct, acesta isi marturiseste visul de a-i face cititorului un dar plin de semnificatii: "Vrui, cititorule, sa-ti fac un dar". Titlul poate semnifica o prefata si este constituit din subst. „Cuvant’’ el semnificand cuvantul care construieste o lume imaginara.

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat