| alina_6005 a întrebat:

Spuneti-mi si mie niste propozitii unde "si";"nici";"iar" sa fie adverb si tot si; nici; iar sa fie conjunctii

3 răspunsuri:
| White13 a răspuns:

Adverbe: Si tu vi? Nici eu nu pot merge. Iar nu inveti?
Conjunctii:Eu si Adina vom merge la plimbare. Nici eu, nici Ana nu vom merge la concurs. Cristi scire iar Alina invata.

| groby1 a răspuns:

Adverbe:Si tu mergi spre munte?
Nici tu nu ti-ai facut tema.
S-a dus iar la magazin.
Conjunctie:Cosmin si Andrei au plecat acasa.
Nici tu, nici el nu o sa gaseasca greseala.
Ana vorbeste, iar Ion deseneaza.

P.S-Nu am copiat de la White13.Am avut si eu un exercitiu asemanator pe 4 pentru 5.Sunt in clasa a VI-a.Tu?

| 112Alexandra a răspuns:

Mersi mult si eu am intrebat acelasi lucru.Cred ca si tu esti clasa 7 si ai avut asta in caietul de vacanta de la comper.