| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva care este polisemantismul verbului a suna?

Răspuns Câştigător
| Twerty a răspuns:

1) A produce un sunet zuruitor. (Clopotul, telefonul sună.)
2) A stărui în auz. (Cuvintele sună în urechi.)
3) (despre urechi) A produce falsa senzaţie a unui sunet ascuţit şi prelung. (Îmi sună în urechea dreaptă.)
4) (despre persoane) A scoate (dintr-un instrument muzical) sunete armonice. (Cineva sună din bucium.)
5) A fi formulat în cuvinte. (Fraza nu sună bine.)
6) tranz. A anunţa ceva cu ajutorul unor sunete speciale. (Sună alarma.)
astea`swinking
funda?

1 răspuns:
| Twerty a răspuns:

1) A produce un sunet zuruitor. (Clopotul, telefonul sună.)
2) A stărui în auz. (Cuvintele sună în urechi.)
3) (despre urechi) A produce falsa senzaţie a unui sunet ascuţit şi prelung. (Îmi sună în urechea dreaptă.)
4) (despre persoane) A scoate (dintr-un instrument muzical) sunete armonice. (Cineva sună din bucium.)
5) A fi formulat în cuvinte. (Fraza nu sună bine.)
6) tranz. A anunţa ceva cu ajutorul unor sunete speciale. (Sună alarma.)