| floricicafrumusica a întrebat:

Stie cineva niste carti bune pentru timpul liber? Vreau sa citesc niste carti, dar vreau sa fie interesant. Ceva S.F. poate sau de Alexandre Dumas. Am citit Contele de Monte-Cristo si mi-a placut foarte mult. Ceva carti cu si despre adolescenti. Va rooooooooog, dati-mi ceva idei. Dar nu din programele scolare. Funda la cel mai bun raspuns! Promit!

3 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Alexandre Dumas a scris cateva sute de carti..ai de unde alege. Cei trei muschetari, de exemplu, e obligatorie pentru cineva care vrea sa se laude (in sine) ca are cultura.
Carti care mi-au placut mie foarte mult:
Jack London- Colt Alb
Autor- Ultimul Mohican
Autor- Shogun (3 volume groase, nu-l incepe daca nu ai timp)
Mark Twain- Print si cersetor/Tom Sawyer/Huckleberry Finn (gasesti si Coliba unchiului Tom, povestita pe scurt, chiar urmarind link-uri de pe TPU- intra pe blog unde acum scrie ceva de concurs si in partea dreapta ai o lista de bloguri, printre care si Carti povestite pe scurt)
Autor-Gestapo
O sa-ti placa Emily Bronte-La rascruce de vanturi.E prea nu-stiu-cum pentru gustul meu.
Dostoievsky-Idiotul
Mircea Duduleanu- Acvila si capul de lup
Frances H Burnett- Mica printesa (filmul dupa carte a castigat Globul de aur iar Sherly Temple e cea mai tanara castigatoare.Filmul e foarte vechi.)
Ion Druta -Clopotnita (am auzit ca e buna, n-am citit-o)
Daniel Defoe-Robinson Crusoe
Ionel Teodoreanu-intoarcerea in timp (o carticica frumoasa)
Dumas-Laleaua neagra (e scurta)
Rebreanu -Padurea spanzuratilor (desi are un titlu urat, e superba cartea)
A Volcov- Doi frati (foarte rara)
Jane Austen - Mandrie si prejudecata
Theodore Dreiser- Jennie Gerhardt
Si or mai fi si altele, de exemplu, din cele 100 de carti din colectia Adevarul, am citit doar vreo 20 si mi-au placut toate.

| Annamariaaa123 a răspuns:

Buna happy
Iti promit ca nu vei regreta daca o sa citesti cartea aceasta e foarte frumoasawinking, cartea se numeste Fetele bune ajung in rai fetele rele ajng unde vor de Ute Ehrhardt!
Funda?batting eyelashes