| Aly_4572 a întrebat:

Stie cineva unde ma pot angaja in perioada vacantei? Am 16 ani impliniti.

Răspuns Câştigător
| Elly4all a răspuns:

Buna, cei mai multi tineri de 16 ani lucreaza la MCdonald's, poti lucra in locuri unde te pricepi si te vor angaja sefii respectivi depinde unde iti doresti uhappy
ByehappyElly

9 răspunsuri:
| Farcas a răspuns:

Iti poti cauta sa imparti pliante. e destul de bine placut si nu e o munca chiar asa grea, sau poti lucra si la Mc cum spune si elly4all big grin. oprinteaz-te si vezi ce-ti place mai mult.succes si vacanta placuta. :*

| Shery a răspuns:

Intreaba-i pe parintii tai, pe rude, pe prieteni mai mari, poate au ei ceva de facut pentru tine sau cunosc pe cineva care are nevoie de tineri. Oricum, cel mai cunoscut loc care angajeaza minori este cu adevarat, McDonald's.

| MADALINAAAA a răspuns:

McDonald`s .acolo lucreaza si prietena mea, si tot 16 ani are.winking

| laura_2327 a răspuns:

Dar...de ce doresti sa te angajezi? mai bine bucurate de vacanta! daca doresti sa ai bani de cheltuiala ajutati familia cu ce poti si vei putea fi rasplatit/a. dar totusi te poti angaja la McDonald`s

uite:prevederi din CCMN pe anii2007/2010, Capitolul II referitoare la minori:
- În cazul tinerilor în vârstă de până la 18 ani, durata timpului de muncă este de 6 ore pe zi şi de 30 de ore pe săptămână<
- tinerii care nu au împlinit varsta de 18 ani nu pot presta muncă de noapte.

prevederi din Constitutie - art.49 alin.4
Minorii sub vârsta de 15 ani nu pot fi angajati ca salariati

Toate aceste prevederi se completeaza cu cele din Codul muncii privitoare la angajarea minorilor.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la 16 ani poti sa te angajezi unde vrei tu, nu mai ai nevoie de parinti. Avand in vedere ca esti minor angajatorul trebuie sa iti explice anumite lucruri(ex: nu ai voie la ore suplimentare, maximul orelor lucrate pe zi este 6, iar el trebuie sa iti ofere salarul minim pe economie...eu vara trecuta cred ca imi scria pe contract 700 Ron, dar nu stiu daca s-a modificat, perioada maxima pentru angajare este 3 luni, samd). O chestie care mi s-a parut mie destul de ok si as recomanda-o...este sa te angajezi la un depozit deoarece vei gasi baieti tineri...16-25 de ani cu care te poti intelege, nu ai foarte mult de lucru...trebuie sa descarci 1 TIR maxim pe zi...sau sa il incarci, bineinteles nu doar tu...in rest staaaiii...si astepti sa treaca timpulhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La o terasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da? Atunci, angajeaza-ma si pe mine.laughingEu am 19 ani, am depus 2 cv-uri la MCDonald's si inca nimicsadDc?big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum dau de un nr de la mc?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa detalii de unde esti cati ani ai