| mikiscence a întrebat:

Stie cineva vreo metoda .pastile...etc.pentru a nu simti oboseala pe parcursul zilei dat fiind ca noaptea dorm 4.maxim 5 ore! nu reusesc sa adorm inainte de ora 4 dimineata!

18 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

E putin ciudat cum vezi lucrurile. Sa iei pastile sau energizante ziua, ca sa nu simti oboseala. Te-ai gandit sa gasesti cauza insomniei (mergi la un consilier) si sa rezolvi dormitul noaptea? Chiar daca iei energizante, dupa un timp, psihicul tau o sa ia putin pe aratura, fiindca doar maschezi oboseala, cu pastilele, nu ii rezolvi cauza.

| Parintele a răspuns:

SI EU MA GANDEAM INTR-UN TIMP CA PIERD VREMEA DORMIND SI CA MAI DEGRABA FAC CEVA "FOLOSITOR"...INSA MI-AM DAT SEAMA CA OBOSEALA DIN TIMPUL ZILEI NU MA FACEA EFICIENT.SI ASA AM INCEPUT SA-MI ALINIEZ UN PROGRAM NORMAL...Ma simt mai bine cand dor 7-8 ore pe noapte si ma pot trezi dimineata la 7 jumate-8 si sa-mi continui treaba in mod eficient.Ai lucrat vreodata de dimineata? sa incepi a face ce faci la ora 8? probabil atunci dormi cel mai binehee heeImagineaza-ti ca este bine si pentru creier sa te odihnesti, creierul are nevoie de odihna ca sa fie eficient in ce-i ceri sa faca.

| Parintele a răspuns:

Eu zic sa lasi balta calculatorul.Sigur stai cu ochii in monitor pana la 4 dimineata.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Vezi ce ai cu metabolismul si sist nervos, eventual, intai! Si Nicolae Iorga dormea numai 4 ore pe noapte si avea o memorie fenomenala! E adevarat ca erau si alte vremuri, de aia prima idee! Ai incercat poantele clasice? Sa numeri oi, lapte cald cu miere, apa rece sa curga cateva minute pe incheieturi, citit - pana ti se inchid ochii?! Ziua, incearca o banana, ciocolata, salata de fructe proaspete, cu putin ulei de masline si otet de mere! Success!

| anonim a răspuns:

Incearca sa nu faci prostia de a lua energizante numai de dragul de a nu dormi noptile.cand organismul se va obisnui cu ele ce vei face? vei trece pe droguri? in occident este la moda sa nu dormi noptile si sa iei energizante sau sa te droghezi, insa eu zic ca tu ai mai multa minte decat ei.

| DiMoDi a răspuns:

Remediul cel mai eficient e să-ţi reduci timpul de staţionare pe internet, scumpo! happy că dacă intrii zilnic pe TPU, garantat nu te mai prinde somnul (TPU trebuie acţionat în judecată pentru că din cauza lui ne piere somnul!straight face
Vorbind serios, nu e o soluţie să iei energizante, pentru că la final dai într-o oboseală cronică de nu mai ieşi veac, la cale cu ea! sad Caută şi tu pe net articole despre somn şi vei înţelege de ce este atât de necesar organismului (mai ales la tineri)... şi poate atunci, renunţi la ideea cu energizantele şi vii la vorba mea cu reducera timpului alocat PC-ului happy Sunt sigură că acum îmi spui ceva "de dulce" în sinea ta, dar cum eu sunt o fiinţă rezistentă...smugP

| DiMoDi a răspuns:

Ah, să nu uit... un om normal, doarme doar o treime din viaţă (8 ore/zi) nu jumătate! Iar somnul este pentru creier ceva în genul cum este skandisck-ul şi disk clearup pentru memoria PC- ului tău iubit big grin
Nu da! că nu mai zic nimic! (am fugit la somntongue)

| Lory_2572 a răspuns:

Daca gasesti remediul... spune-mi-l si mie...sunt in aceeasi situatie. Pup

| Lorenada a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa apelezi la pastile, poti seara inainte de culcare sa bei un ceai de musetel pentru ca calmeaza sistemul nevos si poti dormi mai bine.

| AllenTJ a răspuns:

Invata sa dormi devreme, si stai chill'

| mikiscence explică:

Nu e chiar insomnie...ca daca m-as baga in pat as adormi sigur...nu reusesc pentru ca gasesc intotdeauna ceva mai interesant de facut decat sa dorm...nu-mi place sa dorm .am senzatia ca pierd timp folositor...ma ingrozeste ideea de adormi jumate de viata!

| mikiscence explică:

Calculatorul eu il folosesc cand ma plictisesc cu adevarat...nu e o mare pasiune a mea. a fost candva...si am reusit sa ma detasez de acest urat obicei de a pierde ore pretioase, de a renunta la lucruri si activitati frumoase si constructive in favoarea pc-ului! tnx god.

| mirajevents a răspuns:

1 cafeluta dimineata, si toata ziua sucuri fresh de portocale si apa multawinking

| dreamfall a răspuns:

Incearca redbull, 2-3 pe zi... tot cam atat dormeam si eu si ziua lucram pe santier... acu dupa 7 ani de ¨terapie cu redbull¨ is shifonat rau de tot... pana la urma dai in oboseala cronica si aia nu se mai vindeca in veci!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Nu înțeleg de ce trebuie să iei pastile pentru a dormii noaptea?
Seara când te duci la somnic, o cană de ceai mai fierbinte de tei te calmează și ajută la un somn odihnitor, o cană cu lapte dulce este la fel de benefic.
Poți merge la Plafar să ceri un ceai special numit "Somn liniștit".
Nu uita că somnul de noapte reface excelent organismul.
În timpul zilei alimentează-te sănătos cu legume și fructe proaspete, lichide, etc.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la un medicccc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei safi activa si itipuli sominului si sa traesti viata la macsima itensitata incarca cavo -iminoza este o tecinica de auto programare a viselori este voarte intensa ai parte de vise foarte reale ai putea so inveti cu un himinotizatori pentru iceputi...

| nimeni_8136 a răspuns:

As' putea sa iti recomand cateva 'chestii' interesante. dar ar fi ilegale, scuze.
take care xD