| ralucaralu a întrebat:

Sunt in clasa a9a si am inceput cu stangul.In generala am avut numai 10 si acum am deja doi de 6. Sunt foarte suparata; si parintii asteapta de la mine mai mult.Invat, dar ma depaseste. Observ ca cei care copiaza si se streseaza; nu sa invete ci sa ceara raspunsuri la altii, iau note mai mari. Ce rost are sa invat atat de mult, cand vad ca rezultatele mai mari sunt la cei care iau raspunsuri de la unii si de la altii? Unde e motivatia?

5 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Asa e la liceu.Parintii tai ar trebui sa stie, ca doar si ei au fost liceeni si pe atunci materia era si mai dura si daca ramaneam corigenti nu se omorau pe capete ca acum.Asta e, cu cat te resemnezi mai repede ca la unele materii nu te pricepi si iti mai pun si profii bete in roate cu atat mai bine

| Adry05 a răspuns:

Buna! stiu cum ebig grin si eu am luat un 5 la geografie si am fost cam suparata si mama cam dezamagita de mine insa in ziua dinainte sa am geografie mi-a fost cam rau si nu am putut invata prea mult desi stiam ca dau lucrare. trebuie sa inveti nu te poti baza mereu pe colegi in primul rand, si in al 2-lea invatatu este ac sa te ajute in viata nu inveti pentru note, inveti pentru tinewinking si asta estraight face se mai intampla sa iei note mici e ceva firesc dar nu-ti face griji le indrepti tuwinking multa bafta:*

| saymoon a răspuns:

Asa e la inceput pana te adaptezi, apoi o sa mearga de minune doar daca inveti ca alfel o sa ti mearga din ce in ce mai rau.Eu sunt tot a 9 a si am luat un 5 la fizica cat mine de mare cu toate ca pana atnci nu avusesem note sub 8.Am bocit dar na mergem mai departe si totusi mi am dat seama ca nu notele conteaza ci cu ceea ce ramai, ca o nota nu te ajuta mai departe dar cunostiintele da.

| kindness a răspuns:

Heiii! sa nu te gandesti sa te lasi de invatat! never! lumea are nevoie de oameni cu carte! problema sta asa: aia "vaneaza nootele" dar in cap nu au nimicstraight face. adica dupa terminarea liceului nu o sa ramana cu nimic si nu or sa aiba habar de eiwinking. tu invata in continuarewinking Succeswinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti in clasa a 9-a si ai inceput cu stangul, dar poti schimba imediat piciorul daca vrei. Nu compara generala cu liceul. La liceu este altceva, este fiecare pentru el si tu trebuie sa inveti asta. Lasa-i pe cei care copiaza si obtin note mari din asta in pace. Nu te compara cu ei ci lupta pentru ceea ce vrei sa faci tu in viata. Unde e motivatia? Motivatia este la tine. Viitorul va fi frumos daca vrei asta. Este necesar ce inveti acum, chiar daca nu-ti dai seama acum.