| Anapp a întrebat:

Sunt mereu trista, ce sa fac?
Deja m-am saturat serios. Deci nu cred ca am mai fost fericita cu adevărat de la grădinița, ceea ce a fost de vreo 12 ani sau cât. Sunt mereu trista si chiar si cand se întâmplă ceva frumos, nu ma pot bucura pe deplin de acel lucru. Nu știu de ce sunt asa sau ce a declanșat asta. Ajutor va rog, ce sa fac?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| MPersephone a răspuns:

Ce inseamna mereu? Poti spune ca esti trista non stop? Sau doar esti mai sensibila la tot ce se intampla, declasandu-ti starea de tristete?
Depresia primeste diagonstica daca dureaza mai mult de 3 saptamani.
De cele mai multe ori insa nu e depresie, ci e doar o stare de lipsa de motivatie. Un sfat ar fi sa faci un pas in spate si sa privesti la viata ta din alt punct de vedere. Uneori exageram cand ne gandim la ce se intampla in jurul nostru, dramatizam lucrurile. Poti spune ca viata e chiar asa de proasta pentru tine?
50% din fericire tine de ereditate. ADN-ul nostru memeoreaza informatia stramosilor, si la anumiti factori, tristetea se declanseaza.
Gaseste ceva care sa iti trezeasca motivatia, incearca sa mergi la psiholog daca simti nevoia. Dar mereu tine minte ca esti autosuficienta si ca doar tu te poti salva pe tine. Numai bine!

1 răspuns:
| ancaval a răspuns:

Adevărul este că, și lumea și vremurile, s-au cam schimbat.

De ce ești tristă? Ai probleme la școală? În familie? Nu ai prieteni? Stai bine cu sănătatea? Câți ani ai?