| piciuk a întrebat:

Sunt si eu curioasa. de ce unii romani sunt chiar asa inculti? limba romana este extrem de usoara, asa cum se scrie la fel se si citeste. m-am saturat sa tot vad oameni pe aici care din punct de vedere gramatical nu stiu sa scrie romaneste. e chiar asa de greu sa invete sa scrie?

7 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Problema de fapt sta in prescurtarile absurde de cuvinte.Adica,unii asa mai batuti in cap ca mine nu prea de prindem cand intr-o fraza din 15 cuvinte, 13 sunt prescurtate.Suna ca o limba strainathinking
Am avut si eu persoane care vorbeau asa pe mess si le-am zis ca nu inteleg ce vor sa zica si sa scrie in limba pe care o studiaza de la 6-7 ani. Unele mi-au dat ignore iar unora le-am dat eu ignore lor.Intr-adevar tastand repede, mai ai tendinta sa mai pocesti un cuvant doua, dar daca recitesti ce ai scris macar are logica fraza

| Floreenofficial a răspuns:

Da, si cand te gandesti ca noi nu trebuie sa punem ca maghiarii accente aproape la fiecare cuvant sau ca scandinavii(islandezii, danezii etc.)si cu toate astea nici o cratima nu se obosesc sa o puna.Sa le fie rusine acelora! sad

| anonul a răspuns:

Simplu:
* Avem un sistem educational precar care se schimba la fiecare 6 luni cand este dat afara ministrul educatiei.
* Profesori slab pregatiti si nemotivati de salariu.
* Scoli fara dotari, doar banci si harti (cel putin asa era scoala mea, nici macar nu aveam microscop la ora de biologie).
* Parinti care isi lasa copiii in tara cu niste oameni simpli si needucati (bunicii) care considera ca educatia unui copil e doar "spala-te pe maini inainte de masa".
* Copii nu invata nimic pentru ca stiu ca nu li se intampla nimic daca nu o fac (eu in scoala generala nu mi-am facut temele decat in clasele I-IV ca dupa aveam peste 150 de absente si profesorii nu sunau acasa...i-ar parintii mei credeau ca sunt la scoala.
* Elevi trecuti doar pentru ca platesc fondul scolii/clasei de 40-60 lei pe semestru.
* "Mess".
Astea toate combinate creaza un adult nepregatit pentru viata, care nici macar nu stie sa scrie, ignorant, cu un coeficient de inteligenta sub medie, mentalitate manelista (citez: "l-as ca daca ne ajuta doamne trecem de toate"). Genului acesta de persoana nu-i pasa ca moare de foame, important e sa alerge 11 baieti dupa o besica si sa aiba bere in sticla, "Augh Augh Augh".

| piciuk explică:

Poate nu m-am exprimat bine, nu ma refer la greselile care provin de la tastarea gresita, ma refer la faptul ca aici pe TPU am vazut multi care habar-n-au sa scrie corect, dar sunt preocupati de sex, fashion si asa mai departe...

| BuggsBunny a răspuns:

Hai ca aici pot sa iti raspund eu pentru ca mai scriu si eu asa...mai ciudat tongue
Deci in mare pparte 90% dintre persoanele care vb pe messenger le este lene sa scrie cuvantul intreg asa ca recurg la prescurtari absurde tongue
Dai fundita?:X

| oanitza a răspuns:

Dap...societatea noastra e la pamant.Nu vezi ca avem parte numai de cocalari la marginile strazilor si de pitipoance? Pai de la oameni ca astia te poti astepta sa scrie corect?laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa parerea mea, limba romana este cea mai usoara. Cum se citeste asa se scrie, cu exceptia unor cuvinte care se scriu cu cratima. Ei cred ca, scriind cu tot felul de prescurtari : ``sh, ca, j...`` sunt mai superiori, mai ``smecheri`` :-J nici nu stiu straight face sa spun exact cine se cred.straight face.
Romania este o tara plina de analfabeti. Cred ca 60% din populatia Romaniei sunt analfabeti care nu stiu sa scrie, din punct de vedere gramatical, si in clasa a 8-a de abia stiu sa citeasca straight face. Iar daca nu stiu limba lor materna, ce sa mai zic de limbile straine, care sunt si ele necesare (engleza, franceza, spaniola, germana etc.)
Problema este ca daca n-au invatat sa scrie atunci cand trebuia (in clasele I-IV) nu cred ca vor invata atunci cand sunt mari.
Pentru romani ce mai conteaza cum sa scrie...acum conteaza bautura, tigarile, cum sa corupa fetele (baietii), sa se laude (chiar daca nu au cu ce :-J) etc., bine... nu toti dar procentul creste de la o zi la alta straight face
Daca ii intrebi care e limba lor materna, nu vor stii sa-ti raspunda laughing straight face
Dupa parerea mea, peste cativa ani, Romania va ajunge cea mai dispretuita tara straight face. Uneori chiar regret ca sunt romanca, si uneori, cand mai vad la televizor ce se intampla in tara asta, imi este si rusine sa spun ca sunt romanca.straight face

Gata, m-am descarcat!winkinghee hee

Pa! :-H