| anonim_4396 a întrebat:

Sunt tratat foarte urât de părinții mei și nu știu ce să fac. De Crăciun s-au purtat normal, dar astăzi și în general se poarta foarte urat, de Crăciun mi-au spus decât,, Crăciun fericit" și atât nici măcar nu m-au pupat, dar sa fie vorba de un cadou sau altceva nici gând. Nu că aveam pretenția să primesc ceva, dar așa ca gest sa simt că le pasă de mine. În vară termin facultatea și nu m-au ajutat cu bani decât când le-am cerut eu că aveam nevoie disperată pentru cărți și caiete, în rest nu primesc de la ei nici măcar 50 bani, veți spune de ce nu te angajezi, ei bine am lucrat când programul îmi permitea, dar acum am ore de la 10 și uneori am fereastră 2-3 ore, iar apoi ies tocmai seara la 20, să nu mai zic că trebuie sa dedic timp și pentru licență, bineînțeles că și aici niciun profesor nu îmi oferă ajutorului pe motiv că au și alți studenți și nu au timp, deci trebuie sa o fac singur complet, profesorul coordonator e degeaba... M-am împrumutat și la un prieten în urmă cu aproape 2 luni de 600 lei pentru a îmi cumpăra tușuri și culori (eu desenez din pasiune, nu pentru bani) și ai mei nici măcar nu știu de asta. Nici nu știu cum îi pot returna banii, mă gândeam să îmi vând telefonul și să le zic că l-am pierdut, iar cu banii de pe urma lui să îmi cumpăr cele necesare și să-i returnez prietenului banii. Nu stam rău cu banii, ai mei au amândoi salariu, de sărbători au cumpărat mâncare pe tichete și nu înțeleg ce fac ei cu banii și de ce se poartă așa. Ce sfaturi îmi dați? Nu știu ce să fac, nu am timp de job acum, nu pot face ce îmi doresc din cauza facultății care mă ține pe loc până o termin, iubita s-a despărțit de mine, deja sunt praf psihic, dar încă rezist.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poate cheltuie bani pe bautura si tigari de nu au, e un sindrom normal printre romani aceasta practica

| Adry05 a răspuns:

Eu zic să le zici chestia asta, că te deranjează și nu înțelegi de ce te tratează asa, poate nici nu realizează c-o fac. Dar frumos și calm, nu răstit sau acuzator

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Până mai reziști e bine. Părinții îți fac un bine, te educă. să fii om pe picioarele tale, să nu depinzi de ei.

| Dalmore a răspuns:

Poate ei cred că te descurci cu banii, din moment ce nu le ceri, vorbește cu ei.

| DarthNiger a răspuns:

Pai le-ai spus de situatia ta? ca te descurci greu si nu ai timp pentru nimic? ei nu au cum sa iti ofere bani tot timpul daca tu nici macar nu le-ai spus situatia in care esti, ei probabil cred ca tu te descurci singur si nu ai nevoie de ajutor.

| Delcatty a răspuns:

In primul rand, regrete pentru situatia ta si felicitari pentru faptul ca rezisti de unul singur. Faptul ca si prietena ta s-a despartit de tine, si parintii te trateaza cu raceala e ceva ce ar demoraliza pe oricine. Retine ca aceste lucruri, in viata, te fac mai puternic si foloseste-le ca pe ceva menit sa te caleasca mai departe.
Sfatul meu, dat fiind ca stii sa desenezi, e sa o faci in stil freelancer. Fa-ti cunostinte, publicitate pe internet, vor exista oameni care isi vor dori un portret, un design de ceva, un logo si poti sa faci niste bani din chestiile astea. Nu enorm, dar cat sa te mentina pe linia de plutire.
Facultatea e trecatoare si ideea e sa te simti motivat ca intr-o zi vei scapa si vei putea sa iti faci un rost in viata, preferabil datorita a ce ai invatat acolo. Ambitia ta e de apreciat.

| WhiteNight2376 a răspuns:

În primul rând ca nu ti au luat cadou la 20 de ani nu cred ca este o problema bine depinde daca pana acum ți au făcut ca nu te au pupat la fel depinde si puteai si tu la fel de bine sa ii pupi ca nu te ajuta cu bani din proprie inițiativă mai bine ai sta de vorba cu părinții tăi si sa le explici ca ai nevoie de bani si cel mai sigur o sa inteleaga spune le prin ce treci cel mai sigur o sa fie alaturi de tine si spune le si de pasiunile tale si de datorie trebuie să le spui si de ea ca nu o sa te omoare.
Pe scurt trebuie sa le spui tot ce ai trait si simtit in aceasta perioada sau ani.
Sper ca te am ajutat in vreun fel