| SunshineSunrise a întrebat:

Sunt umilita de mama.
Va rog eu frumos sa citiți tot. Chiar nu știu ce sa fac m-am saturat.
De obicei mama te susține și te contrazice dacă ai o părere proasta despre tine fizic, la mine e paralel.
Are 40 de ani. Eu fac 18 în septembrie.
Ma obliga mereu sa merg cu ea în oraș și dacă nu vreau ma înjură și ma face în fel și chip.
În oraș ma tratează ca pe o sclava, merge înaintea mea și ma pune sa ii care geanta și ma simt prost.
Azi a trecut un gherţoi care zice "asa regina mea, nu îți strica tu corpul asta frumos cu greutatea"
Și nu consider asta umilinta, consider altceva umilință. Ca urla la mine în tot Mall ul ca arat ca dracu, ca sunt o deformata, ca nu se uita nimeni la mine ca put si ca nu ma îngrijesc (ma spăl, în fiecare zi, nu știu de ce ma tratează asa, am avut contacte sexuale cu iubitul meu, va închipuiți ca daca miroseam nu se mai baga cu mine), iar la corp arat chiar normal am la sâni 91 cm și la fund 93-94 cm. Zice ca am fundul prea mare și picioare subțiri și nu se uita nimeni la mine ca numai vacile au fundul mare, și nu e asa, e normal fundul meu.
Vreau la o petrecere câteodată sa îmi iau un decolteu zice ca sunt c***a dar ea și vara și iarna își ia decolteuri și toată lumea e cu geaca pe ea, dar ea e speciala se lasă în maieu cu jumate de sâni acoperiți. Nu am voie vara sa port pantaloni scurți ca numai centuristele au dar ea poarta mereu vara. Logica? nu știu.
Ieri în Mall, se lua de cum arătăm și zicea ca ascult muzica de psihopați care se taie.
Eu ascult rapp, nu e muzicade psihopati sau care se taie, transmit un mesaj, ea asculta pop, ce transmite pop ul? dragoste eșuată și mult cringe?
Cum ziceam se lua de mine ca arat ca o strâmbă nici corp nu am, ca nu semăn cu ea, sa ma uit la ea și după la mine etc. și urla în tot Mall ul și niște băieți fluierau ca și cum agatau și ziceau "asa puiul meu, arata-i cine e șefa dacă se crede mai buna ca tine"
Se luase de mine ca ma uitam la niște jordani si iubesc jordanii, de aici a pornit ca ma îmbrac numai cu tricouri de culori mai închise (verde sau vișiniu pur și simplu iubesc culorile astea și nu consider ca sunt închise, sunt potrivite), numai teniși, numai adidași, numai hanorace, ca mi-am luat căciulă de drogați și e în stilul ala stradal, sa recunoaștem arata prea bine căciulile alea decât ce poarta ea cu puf și sclipici. Eu am 2 stiluri, rapp și feminin (cu un maieu sau o bluza alba cu un model, mulata), dar niciodată nu o sa ma vedeți cu pantofi sau ceva, doar teniși și adidași sau vansi. Am 2 tatuaje pe mana, a zis ca m-am prostituat pentru ele ca numai c***ele au tatuaje nu exista locuri unde sa îți facă pe bani straight face.
Am plecat după cuvintele spuse și ala care privea totul de la magazin face "huo pleacă strambo ce ai cu nevasta mea"

1. Credeți ca mama e cea care influențează toate chestiile astea? Din cauza ei sunt insultata? ca mereu când trec pe strada zice lumea ca ea e frumoasa și eu ca sunt "sora ei" fără forme.
Ăștia de 15 16 17 ani vor sa o combin cu ea si îmi zic ca nu arat deloc ca ea și ca m-a încurcat la maternitate.
2. Eu arat destul de normal zic, nu înțeleg zici ca sunt ultima scândură mergatoare, doar pentru ca am sânii medii la probabil asta e motivul pentru care sunt insultata.
As vrea sa îmi pun silicoane, mi-e frica pana îmi pun sa nu ma sinucid pentru ca nu mai suport complexul asta. Vreau sa ma schimb total fizic nu îmi place nimic, corpul m-au făcut sa mi-l urăsc toți chiar dacă altele nu au deloc forme, ele nu au fost umilite și insultata asa.
2. Nu mai vreau sa ies cu mama, a întrecut tot. Ce sa fac? nici cu prietenii nu ma lasă decât pana la 18 ca la 20 cică deja sunt panarama.
3. Ce părere aveți de comportamentul ei și ce sa schimb la mine pana la operație?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru 2 luni cat mai ai pana la majorat, nu trebuie sa te mai stresezi, ca dupa aceea, ia-ti valiza si pleaca fetita, pe contul tau.
Cand stai cu parintii si mai ales cand esti minora, taci si asculti de regulile lor.
Dupa majorat, nu te mai tine nimeni legata, poti sa pui silcoane, fuste fara chilotei si sa te duci cu ce barabti vrei tu, doar mai rabda 2 luni, pana poti sa decizi de una singura!

| Freya1 a răspuns:

Ti-as spune parerea mea despre mama ta dar ar trebui sa folosesc multe cuvinte dure.
Daca ea are acest vocabular si comportament cu propria fica ori este de etnie rroma ori o femeie cu moravuri indoielnice.
Si urata si stramba da fi, ar trebui sa te ajute sa te pui pe picioare si sa fi ok intre oameni nu sa te jigneasca.Eu te sfatuiesc sa iti gasesti un loc de munca sa strangi o perioada bani tai si daca ai posibilitatea sa te muti cu iubitul sau in gazda cu cineva.Nu mai sta cu ea ca nu iti face bine psihic, pentru ca deja incepi sa vrei tu sa te schimbi drastic fizic doar pentru ca mama ta e nebuna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O să încep prin a-ți spune că e mai bine să încerci să îndepărtezi sursa problemei de la rădăcină, până să ajungi tu să tai ramurile. Nu ar fi mai bine să reglezi conturile cu mama ta? Sunt de acord cu tine: o mamă ar trebui să-și încurajeze fiica.

Dar există anumite persoane care pur și simplu nu știu să facă asta. Ar trebui să încerci să afli de ce mama ta se comportă de o asemenea natură cu tine. Eu nu pot să-mi dau seama din ce ai scris, care e motivul ce o face pe mama ta să acționeze cum acționează.

Nu știu ce se întâmplă cu ea. Deși s-ar putea să există un mic dezechilibru în cazul de față. Un dezechilibru provocat de o slabă decădere emoțională care a avut loc cândva. Ai spus că are 40. La vârsta asta multe femei își pierd încrederea, sunt zdruncinate de expresia „s-a schimbat prefixul", tu nu ai de unde să știi ce înseamnă această stare, iar eu încerc să-ți explic, ce am observat în jurul meu. Cel mai probabil problema e la mama ta. Vezi tu, ea nu e în cea mai bună perioadă. Am înțeles că arată foarte bine și că te eclipsează într-un fel. Eu personal nu cred că asta se datorează înfățișării tale, ci mai degrabă fricii ei de a nu îmbătrânii. Adopți un stil sport cu tendințe feminine. Ea adoptă probabil un stil mai elegant. Sunt două situații cu caracterul potrivit ce le-ar face valabile aici:
1) Vrea să se simtă mai tânără prin intermediul tău și atâta timp cât nu se identifică cu tine din punct de vedere vestimentar și poate al comportamentului, va încerca să de subclaseze, să pară ea mai frumoasă, stricându-ți imaginea socială.

2) Mai ai puțin și faci 18 ani, s-ar putea să nu-i fie frică că te va pierde. Știu că poate nu are sens, dar chiar e posibil. Ajungi la vârsta maturității în buletin, îți începi viața de acum înainte. Ești capabilă să o părăsești, să o lași. În plus, mai toată lumea spune că acum, în tinerețe, începe un alt capitol al vieții. Gata! Ai crescut! Vei zbura! Mulți sunt egoiști și poate și mama ta la fel. Nu vrea să pleci. Nu e pregătită! Va încerca să te țină oarecum închisă, să te schimbe, să te sclupteze după chipul și asemănarea ei, să te facă cât mai ușor de controlat. Își dorește să ajungă în acel punct în care poate rezolva totul prin manipulare verbală, fără mari complicații. Nu contează cum, cel mai probabil o face înconștient și nici ea nu realizează fix care îi e obiectivul.

Eu nu am întâlnit niciodată o mamă care să își urască copilul. E imposibil. Vorbește cu ea, încearcă, ia-o la tine în cameră, închide ușa cu cheia și aruncă cheia pe geam, doar să vorbești cu ea. Las-o câteva secunde cu încercările ei de a te necăji și după oprește-o. Ai și tu voce.
Spune-i tot ce ai pe suflet.

E o femeie matură, de asta poate are mai mult succes în societate. De asta e mai apreciată decât tine. Dar nu cred că mai contează ce zice lumea acum. Contează ce îi vei zice tu ei în acel moment. După îți vei rezolva și tu imaginea, toate vor veni de la sine.

Nu cred că ar trebui să te operezi. Cum am spus mai sus, așa tai decât ramurile copacului, ramuri care vor crește până anul viitor. Umblă la rădăcină. Crezi că nefericitul nu găsește un fir, sculptat de defecte închipuite, de care să se agațe.

Dacă nu mai vrei să ieși cu mama ta, nu mai ieși. Și ce dacă te va face în toate felurile? Te va face acasă, între patru pereți, nu într-un loc public, stricându-ți imaginea. Ar trebui totuși să vorbești cu o prietenă despre asta, cineva apropiat îți va face bine.

Capul sus! Gândește-te că ea deja a înțeles ce-i cu tinerețea fără bâtrânețe, dar nu acceptă și vrea să ia expresia cuvânt cu cuvânt. Dacă vrei să vorbești cu cineva, de fapt să-i scrii cuiva, te aștept în privat.

Toate cele bune! Vei trece tu și peste asta. Nu uita să zâmbești!

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Buna! As prefera sa vorbim pe Facebook sau ceva retea de socializare decat aici. Am sa iti spun parerea mea si am sa incerc sa te ajut si sa te sustin cum pot.

Andrew Bratu (poza de profil e aia pe care o am si aici)

Ala e profilul meu de Facebook. Daca ai nevoie, scrie-mi fara rusine.

| Xaya a răspuns:

Dupa parerea mea ar trebui sa ai o discutie dinaia dura cu maica-ta, fiindca nu e normal sa faca asa. Felul in care se comporta nu este prea departe de protectia copilului. Ai 18 ani aproape, face asa cumva fiindca vrea sa te dea afara din casa?! Este o baba ordinara si nu ar trebui sa te faca curva fiindca e clar ca nu esti. Data viitoare cand te face nespalata sa ii spui "Ok spala ma tu ca tot esti maica mea. Daca sunt nespalata e vina ta pentru ca nu ai stiut sa ai grija de mine" Sa fim seriosi daca nu reusesti sa o faci sa se simta mai prost decat te-a facut ea vreodata pe tine nu o sa faci nimic. Deasemenea uite te pe wikipedia la drepturile copilului (din moment ce nu ai implinit inca 18 ani se considera ca esti minora) si arunca o privire peste 7 8 13 14 15 19 21 24. Mama ta a incalcat cel putin un drept de acolo si poate raspunde in instanta din cate stiu eu happy. Nu prea are voie sa faca asa cum face si nu te poate forta sa mergi unde vrea ea doar ca sa te faca de rusine. A da... daca te mai face vreodata stramba ai dreptul sa spui "Taci mamaie ca tu ai pana si oasele deformate, ce ar fi sa nu te mai dai drept sefa mea si sa ma lasi sa imi traiesc viata. Sunt inca minora si raspunzi pentru mine. Daca mi se intampla ceva din cauza ta intri la zdup"

| Biancahhhhh a răspuns:

Uite te înțeleg foarte bine incearcă sa porti o discuție deschisa cu mama ta. Dacă nu merge când faci 18 ani pleacă. găsește-ti ceva de munca întreținete singura sa te ajute și iubitul.