| anonim_4396 a întrebat:

Tehnici de memorare rapida

2 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Eu memorez mai repede daca reusesc sa fac anumite conexiuni cu ceea ce stiu deja.
Memoria vizuala conteaza foarte mult, asadar scrie lectiile cat mai aerisit, ideile diferite in paragrafe diferite, cu alineat.
Cand inveti, subliniaza, preferabil cu culori diferite, incercuieste anumite notiuni mai importante, si totul se va aranja in creieras mult mai bine.
Si incearca sa fii cat mai relaxat(a) si pe cat posibil sa intelegi ceea ce inveti, nu toci, caci informatia se lipeste mult mai bine de emisferele alea cerebrale daca stii despre ce e vorba acolotonguehee hee
Bafta!

| xibalba a răspuns:

Luarea de notite in mod schematic ajuta creierul sa retina mai repede, daca o lectie sau un curs a fost predat/a, e ok sa il recitesti acasa in aceeasi zi, am auzit ca astfel creierul retine mai repede informatia. Incearca sa intelegi ce memorezi, astfel nici nu tocesti, iar memoratul va fi de termen lung.