| OHmyGosh a întrebat:

Tot nu inteleg de ce fetele nu au voie sa intre in biserica cand sunt pe stop.
Adica Dumnezeu a creeat femeia sa faca copii, nu?
Si cate fete nu se marita cand sunt pe stop...
Totusi de ce nu e bine?
fundita mare! Promit!(sczuati categoria, dar nu stiam unde sa incadrez intrebareabig grin)

Răspuns Câştigător
| effect a răspuns:

Femeia nu poate intra in biserica cand este pe stop pentru ca inainte cum nu existau absorbante,femeile erau murdare din cauza asta si miroseau urat si biserica fiind un locas sfant femeilor li s a interzis sa intre in perioada asta in biserica :-)
(cand erau inainte femeile pe stop,erau mereu inlaturate de oriunde din cauza asta)Da,mai sunt fete care fac nunta cand sunt pe stop dar li se citeste o rugaciune inainte, asta se intampla si daca nasa e pe stop, ii este citita o rugaciune si dupa poate intra in biserica. Fara binecuvantarea preotului nu ai voie
Nu e bine pentru ca se spune ca femeia este necurata in perioada aia.(ti am spus mai sus de ce) :-)

7 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Să înţeleg că eşti atât de credincioasă încât eşti în fiecare duminecă prezentă la biserică şi suferi mult atunci când nu poţi merge, nu?

| VadTot a răspuns:

Oau ce intrebare.scuza ma dar daca ai citi un pic din Biblie din Vechiul Testament poate ai intelege de ce.Cum spui.tu...asa ca pune minuta pe Biblie si citeste si vei intelege de ce...off

| baaang a răspuns:

Din cate stiu eu.
nu au voie deoarece pe timpuri. cand o femeie era in situatia respectiva nu isi punea ce se pune acum.ci isi puneau ori vata.ori altceva. si atunci nu aveau voie sa intre in Biserica deoarece poate patau cu sange. si e pacat straight face
De atunci se spune ca nu poti sa intri in Biserica deoarece poti sa patezi cu sange...
Dar multe femei din ziua de azi intra, deoarece acum nu mai este cum era atunci. dar in acelasi timp multe femei pastreaza aceasta "traditie"...
sper ca te-am ajutat.>::dd

| FataVerde a răspuns:

Fetele au voie sa intre in Biserica cand sunt in situatia asta, mai degraba nu pot sa se impartaseasca. Astept funditahappy

| Rúdíy a răspuns:

Fetele nu au voie deoarece Biserica este un lucru Sfant si se spune ca atunci cand esti pe STOP manjesti cuvantul Biserica si este un pacat in fata Lui Dumnezeu!

| Maria2058 a răspuns:

Eu stiam ca au voie sa intre in biserica dar nu au voie sa se impartaseasca. big grin

| ledzepp a răspuns:

Cica trebuie sa fii curat cand intri in biserica, nu e bine sa intri cu sange in biserica...asa e "traditia"(daca intelegi ce vreau sa zic)din cate am inteles e pacat.big grin