| MâţaD a întrebat:

Tot văd nişte întrebări stupide adresate pentru a lămuri de ce scrie aşa în Biblie, să contrazică religia sau să spună că sunt minciuni. Ce e cu mintea asta? Adică, eu una nu înţeleg. ce nu vă convine? De-aia se numeşte CREDINŢĂ, oameni buni...straight face (scuze pentru categorie)

Răspuns Câştigător
| NoUseForAName a răspuns:

Draga mea, mintea umana nu este folosita decat 5% poate nici atat si unii nu pot crede decat pana nu vad.
Ce poti sa zici de martirii care se sacrificau pentru ca nu s-au lepadat? Aia au avut credinta? Iti spun eu ca da.
Tu sa urmezi calea Lui si totul va fi bine.

Sper ca te-am ajutat.

2 răspunsuri:
| dadonexus a răspuns:

Nu zis ca exista dar nici ca nu exista te-ai intrebat dc nu e ca povestea cu zeii? oamenii credeau dar nu existau acei zei poate asa suntem si noi... dc nu suntem nemuritori? dc murim? dc nu stim totul? dc exista asa de multe probleme in viata la organism gen durere infectii virusi microbi? dc nu suntem singuri in univers? Dc exista stiinta? dc avem dreptul de a ne informa? dc suntem paranoici? cat de mare este universul? Ti-ai pus vreodata aceste intrebari?

| bobbytronic a răspuns:

Marea majoritate, nu Il neaga pe Dumnezeu, ci neaga povestea pe care vrea Biserica sa o inoculeze. Religia crestina e o religie bazata pe conceptul "iubeste-ti aproapele" cu toate astea de-a lungul istoriei ni s-a aratat ca cele mai mari crime s-au realizat in numele acestei credinte. Exemple elocvente fiind cruciadele si perioada inchizitiei. Cum poti sa crezi ce spun niste oameni care stabilesc cine e credincios si cine nu in functie de banii pe care ii dau catre Biserica?