| fleser a întrebat:

Traim intr-o tara de rahat! Un sistem prost fara sa ii pese de cetatenii ei! Romania tara fara viitor! pareri pro-contra?

14 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Ai descris perfect situatia noasta! Romania este o tara frumoasa, pacat ca nimanui nu-i pasa.

| Catalion a răspuns:

Mda, cam ai dreptate, dar sper ca se va schimba sistemul asta de rahat intr-un sistem mai bun si sper ca nu se va intampla peste 100 de ani.

| gabryel a răspuns:

Dupa parerea mea ai perfecta dreptate chiar suntem o tara de tot rahatul...si mai zic unii ca e bine sa ne iubim tara...asta e tara? haotia asta pe fata ce viitor sa aiba romania poate peste 40 de ani va avea si aceasta tara un viitor si va fi o tara dezvoltata dar in niciun caz prea curand. Dar e bine ca se inputineaza populatia tarii rolling on the floor avem multi emo care pana atunci isi vor taia venele linistiti intr-o scara jegoasa de bloc si multi rock-eri care vor putrezi de la atatea supradoze rolling on the floor.

| georgesur a răspuns:

Alaturi de afirmatia ta, ramin un sceptic(sunt de acord cu ea!).
Ne laudam cu Brincusi, Noica, Coanda, Eliade, Ionesco., toti realizati
sau goniti in alte tari(apoi adoptati de acestea).
Despre Sarmiza Bilcescu, Smaranda Gheorghiu, Sofia Ionescu, Smaranda Braescu, Virginia AndreescuHaret (toate primele in lume.)nu pomeneste nimeni la noi.Toti tinerii cu adevarat valorosi se tot duc.(pai nu prea au loc de EBA, SIDA, etc)
Carmen optimista crede ca "ne-a tinut pe loc comunismul. Acum, ne recuperam treptat."... oare? S-a imbunatatit invatamintul? S-au insanatosit mentalitatile? Ne-am apucat serios de munca? Am ales conducatori dispusi sa se sacrifice pentru progresul natiei?
S-au "incordat" medicii ca sa fim un popor sanatos?
Ce bine ar fi sa gresesc eu!

| :X:X a răspuns:

Nici una big grin. dar la unii le plac in romania

Răspuns utilizator avertizat
| jjijnbbhfsrt a răspuns:

Romania e intr-adevar o tara in care coruptia a pus mana pe tot.Nu mai sunt locuri de munca, fiecare incearca sa fure de unde poate, nu conteaza ca e criza si ca altii sufera, ei sa fie sanatosi.Invatamantul a devenit o gluma, isi bat joc de examene.Au dreptate cei care pleaca in alte tari, decat sa ramana aici unde nu au ce manca.Degeaba avem o tara bogata, daca nu are cine sa foloseasca in sens pozitiv acest lucru si sa se opreasca din vandut bucati din ea. O sa ajungem rau daca lucrurile mai continua mult in felul acesta.

| twink a răspuns:

Sistemul nu este prost! Este prost aplicat! Sa inteleg ca si tu esti fara viitor? Nu ai nici un tel? Scop? Ridica-te si fa diferenta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa. Si? Ce te vaiti? Ai facut sau ai de gand sa faci ceva pentru a schimba asta? De ''intelepti'' care ne prezinta starea tarii nu ducem lipsa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt de acord. Sunt convinsa ca sunt probleme pe care politica nu le ia in considerare, nu se uita peste ele. Dar de-aici pana la a face asemenea descrieri, este cale lunga.
Ne-a tinut pe loc comunismul. Acum, ne recuperam treptat, dar cu tensiunile din ultima perioada in Europa, nu se stie ce ne asteapta.
Sper in imbuntarirea acestei tari si sunt convinsa ca va veni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@georgesur ai dat cu bata-n balta cu mentalitateawinking. Cum crezi ca puteau invata oamenii intr-o tara guvernata prin teroare, cu economia dirijata de stat, garda la orice pas? Din cate stiu eu, un lucru bun se face cu placere. Iti dau un exemplu concret: prefesorii mai in varsta si cu experienta(care si-au luat licenta pe vremea comunismul) sunt mai putin pregatiti decat cei noi.winkingwinking
Suntem de 21 de ani o tara democratica, de unde atatea pretenti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scuzati-ma, nu doream sa generalizez. Unii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se v-a schimba nimica. o sa fie din ce in ce mai rau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prm