| WTFuck a întrebat:

Trebuie sa imi pun azi aparat dentar si vrea sa intreb daca doare cand ti-l pune pentru ca imi e frica trebuie sa imi puna si niste arcuri pentru distantare...deoarece caninii nu au mai avut loc sa creasca si parca is un vampirlaughing. deci doare asa tare sau chiar deloc?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Eu am purtat 2 ani jumatate aparat dentar.
Sincer sa fiu, o sa te doara putin la inceput. Cand iti pune sarma nu doare, dar dupa o saptamana/ o saptamana juma' o sa te doara dintii cand vei musca deoarece aparatul va trage de dinti si de aici si durerea. Dar dupa o saptamana te vei obisnui si nu vei mai simti. Anyway, mereu cand iti schimba sarma vei avea o durere de o saptamana., dar nu e insuportabila.
Dupa ce o sa ti-l dai jos, o sa iti dea un aparat dentar nou, special, care se poarta doar noaptea.
In concluzie, va exista o durere mica, dar e suportabila. Iar cand ti-l pune, nu simti nimic.
Sper ca te-am ajutat. O zi buna! happy

5 răspunsuri:
| ioionutbest a răspuns:

Buna Alex! Si eu port aparat dentar de 1 an e aparat mobil tu de care o sa porti? Indiferent de ce tip de aparat dentar o sa folosesti fix sau mobil iti garantez ca nu doare deloc! Sa nu iti fie frica ca ti-e degeaba o sa vezi! Noroc!

| TeManancCuNutella a răspuns:

Po`i la mine nu o durut, a asa ca nu-ti face probleme, o sa ai niste probleme cu invatatul sa vb cu el, da altceva nimic
Sper ca ti-am fost de folos.

| Adeeeee a răspuns:

Eu nu am avut aparat, dar o prietena mi-a povestit ca doare destul de rau (depinde si de organism si de cum suporti durerea etc.) dupa ce iti pune aparatul. Adica pe o scara de la 1 la 10 durerea ar fi de 7 (ti-am zis depinde de la om la om). Durerea persista cam 2-3 zile mai rau si apoi te mai lasa, iar dupa o saptamana nici nu o sa stii ca ai aparat laughing. Cand ti`l pune, nu doare (probabil e doar senzatia aia ca iti face ceva la dinti si s`ar putea sa te "jeneze" ca sa zic asa). Apoi trebuie sa te duci la un control periodic si cam asta e.winking Sper ca te-am putut ajutaa! big hug

| iulianh a răspuns:

Va durea putin, dar nu foarte tare. E o durere suportabilawinking

| DuNaR3a a răspuns:

Draga Alex, si eu am purtat aparat dentar si nu doare decat putin, foarte putin atunci cand il porti, simti cum ti se indreapta dintii si atatbig grin:*