| mariaaaaa a întrebat:

Unde gasesc si eu subiectele date la examenul de cls a 8a la romana?batting eyelashes

Sau cei de a 8 a ce v-a dat? Am inteles ceva de descriere.

funda.:*

Răspuns Câştigător
| Alyra a răspuns:

Bună!
La română am avut de făcut :o compunere în care trebuie să descriem un peisaj care ne-a impresionat(eu am descris un peisaj de munte),o compunere în care să demonstrăm că textul citat este un basm,să scriem sinonimele cuvintelor:odată, fetele, pom. Am avut de făcut enunţuri în care să menţionăm anumite informaţii din textul dat. Trei cuvinte din text erau subliniate şi trebuia să spune ce sunt ca parte de vorbire şi ca parte de propoziţie. Şi...mai erau nişte exerciţii, dar nu-mi mai amintesc. Îmi pare rău, dar sunt cam uitucă.
PaPa!

5 răspunsuri:
| SnowBella a răspuns:

Http://mate.info.ro/......romana.pdf
Aici il gasesti.
---
Think clear!

| Puiu_3680 a răspuns:

Funda te rog. intri pe google si scrii: subiecte evaluare nationala 20100 romana, si iti da destule siteuri si cu barem si cu tot