| nobody_9468 a întrebat:

V-ati sterge "trecutul cu buretele" pentru a o lua de la inceput?

Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Cu o perie de sarma eventual, buretele n-ar face fata.

10 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Niciodata.Viata mea nu ar mai fi niciodata la fel, fara amintirile alea minunate pe care o sa le povestesc nepotilor, fara acei oameni minunati din trecut care din motive obiective sau subiective nu mai sunt, fara mirosul ala de vechi care ma duce cu gandul la trecut...Nu as putea renunta nicioata la asa cevahee hee

| daii a răspuns:

Nu. Ce-i facut, e bun facuthappy

by daiiwinking

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Nu. Trecut m-a făcut ceea ce sunt în momentul de faţă. Nu pot zice că a fost plăcut, dar fără el nu aş fi omul care sunt acum. Sunt mulţumită de mine, de cum gândesc şi cum am ajuns.

| JeSa a răspuns:

"Cu buretele nu poti sterge", ca este vb. de o retraire, ce face parte din noi, acaparand sufletul ce poate fi ranit ori subconstientul lezat; stergi cu buretele o tabla scrisa cu creta, o pata... logic,,, si as lua de la inceput, asta ar inseamna sa ma resemnez vizavi de propriul alter Ego, pe care l-as alunga tongue, eh, traiesc in prezent,,, cu alte cuvinte trecutul nu-l pot schimba, insa pot spera la un viitor mai bun, minunat! happy...
Numai bine, Jessy

| roox a răspuns:

Nu cred.

| Bia:X a răspuns:

Sincer nu pentru ca probabil as face la fel cum am facut si inaintehappy tu ai face asta?happy

| ÅñdRa a răspuns:

Trecutul este cel mai important, nu trebuie sa traiesti in trecut dar nici sa-l stergi.Acum depinde ce fel de trecut ai...

| andytza a răspuns:

Daca m-ai fi intrebat asta acum cativa ani ti-as fi spus ca as sterge doar momentele stanjenitoare si in care cu mintea de acum, cu siguranta m-as fi comportat altfel decat am facut-o, dar nu-mi pare rau, din asta am avut de invatat.In schimb acum sunt destul de mare incat sa accept realitatea asa cum este si ca un om fara trecut este un om fara viitor.

| nekane a răspuns:

Nu.Ar insemna ca sunt lasa si nu pot trai cu amintirea lucrurilor ce au trecut, bune sau rele.Ar insemna sa renunt iar si iar, sa o iau de la capat de fiecare data cand imi este greu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multi "ar sterge trecutul cu buretele" (si la propriu si la figurat) pentru ca acum: stiu raspunsurile la multe dintre intrebarile din trecut, stiu cum ar fi trebuit sa actioneze in anumite situatii din trecut, stiu ca ar fi fost cei mai, cei mai. Dar cred ca este bine sa gandesti in felul urmator: la felul in care cugetam candva, mai bine de atata nu puteam sa fiu si sa realizez.