| comanectarerina a întrebat:

Va multumesc pentru toate raspunsurile pe care mi le-ati dat! :* :*
si ce urmari poate avea poluarea? astept un raspuns pe mail

2 răspunsuri:
| Love4ev3r a răspuns:

Poluarea aerului are un impact negativ asupra organismului, cu simptome minore gen tuse, lacrimarea ochilor ajungand la probleme de respiratie si chiar moarte. In plus smog-ul reduce vizibilitatea, iar emisiile de chimicale in aer pot provoca ploi acide care distrug vegetatia, fauna si pot otravi sursele de apa potabila.

Efectele poluarii apelor depind de substantele chimice deversate sau de micro orgnismele din apa, dar de obicei au ca finalitate distrugerea ecosistemelor zonale, moartea pasarilor si pestilor. In cazurile grave oamenii sunt afectati, daca consuma fara cunostinta de cauza apa din surse poluate sau daca mananca pesti proveniti din zone contaminate. In plus scaldatul in apele contaminate poate provoca boli ale epidermei.

Poluarea pamantului nu afecteaza direct sanatatea organismului, dar prin consumul de legume si fructe cultivate in zone poluate ne putem imbolnavi, gravitatea depinzand de concentratia si tipul poluantului, asa cum se regaseste in plante.

| lastocikin a răspuns:

Eu cred ca toate tipurile duc la extinctia omenirii sad