| LuPuLArcTiC a întrebat:

Va rog ajutati-ma la exercitiul de mai jos am incercat in nu stiu cate feluri dar in carte imi da ceva (la raspunsuri) dar in caiet cu totu altciva

(6radical din 3 - radical din 12)x + (radical din 27 -5radical din 3)x-(3radical din 75 - 4radical din 108)x

1 răspuns:
| Aeri a răspuns:

Mie mi-a dat 11radical din 3 ori x...
Le faci pe 12, 27, 75 si 108 sa fie tot cu radical din 3, adica 2radical din 3, 3radical din 3, 5radical din 3, si 6radical din 3... Apoi aduni, scazi (faci operatiile din exercitiu), pentru ca sunt radicali egali (radical din 3), si la sfarsit iti da 11radical din 3 ori X