| ralucaralu a întrebat:

Va rog povestiti-mi cat mai detaliat prima zi de liceu(de la intrarea in scoala pana la sfarsit). De asemenea daca: erau multi parinti la voi in clasa, manualele erau intr-o stare buna, cei din clasele mai mari radeau de boboci, ce v-a intrebat diriginta... Care spune cat mai detaliat primeste funda.

Răspuns Câştigător
| doar.pt.voi. a răspuns:

Buna.Pai luni va fi o zi speciala pentru tine.Vei merge la liceul care la care ai intrat(cu sau fara parinti) si se va face deschiderea.Va anunta toate clasele de a9a...de fapt va face prezenta. Tu daca ai intrat de exemplu in clasa a9a A + profilul va veni in parte cate vreo 4-5 profesoare/profesori care urmeaza sa fie diriginti, spunand asa: ma numesc x, y si sunt diriginta la clasa a9a A+profilul. Daca e profilul tau sa nu o pierzi din vedere, sa te uiti bine cum arata si o sa va dea intalnire intr-un loc din liceul acela. Dupa ce va adunati toti, diriginta va va aduce in clasa pe care o veti avea.Nu trebuie sa-ti faci griji.Ve-ti face cunostinta, cu colegii, viitorii profesori(nu toti), nu se dau manualele din prima zi. poate chiar a2a zi.Nu e nevoie sa-ti iei dita mai ghiozdanul pentru ca nu prea ai ce pune in el.La liceu nu e ca in generala. Sper ca te-am lamurit. O sa fie ok.Nu-ti fa griji. Oricare dintre noi va trece prin asta.Eu sunt a11a si a fost bine in prima zi de liceu. ps. Sa nu fi timida. Te vor calca toti in picioare.(diriginta va va intreba cum va numiti, de unde sunteti, cati ani aveti). Cei mai mari nu rad de bobocei, doar zambesc si se bag in seama. Cam atat am avut de spus.Scuze ca am scris atat. Bafta in clasa a9a. Fundita?happy

1 răspuns:
| Helvete a răspuns:

Imi amintesc foarte bine prima zi de liceu. Mai exact, starea de ca**t pe care am avut-o cand am intrat, si pe care inca o mai am si acum, in clasa a 11-a. Sa incep: am intrat, acolo era o multime de persoane, o agitatie totala. Apoi am vazut ca am fost repartizat in alta clasa si m-au apucat nervii. Am mers sa discut cu cineva de pe acolo, cica trebuie' sa dau nu stiu ce test de diferenta daca vreau sa intru la clasa pe care o vreau. *****! Si in prima zi a trebuit sa stau cu unii de la o clasa in care eu nu aveam ce cauta(nici in actuala nu prea am) si a vorbit diriginta lor acolo, bla bla bla. Erau multi parinti(si eu am venit cu unul dintre parinti, fiindca nu cunosteam pe nimeni pe acolo si a fost necesar), mai ales ca majoritatea face naveta, nu e din orasul in care e liceul, asa ca au fost multi care au venit cu parintii. Manualele le-am primit peste cateva zile si unele erau noi sau in stare destul de buna(majoritatea) si foarte putine erau distruse. Nu a ras nimeni de nimeni, din cate am vazut eu. Apoi, cand am fost repartizat unde am vrut, ne-au intrebat toti profesorii aceleasi chestii: de la ce scoala venim, cum ne cheama, unde locuim si daca liceul ala a fost prima noastra optiune. Cam asta a fost si eu unul abia astept sa ies de aici.