| Emanuel_Mircea_1999 a întrebat:

Va rog sa imi spune-ti definitia pe Scurt al modurilor de expunere! Daca se poate! Maine dau testul initial la limba romana! Dau funda la cel mai rapid raspuns pana la ora 22:30

2 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Vezi sa nu scrii "spune-ti" ca o sa pici.

| CezarinaLunaria a răspuns:

Descriere este modul de expunere de tip portret sau de tip tablou care ne prezintă detaliile unui cadru sau al unei persoane.
Dialogul reprezintă modul de expunere care reprezită replicile personajelor.
Narațiunea este modul de expunere care prezintă fapte și întâmplări prin prismă unui narator subiectiv sau obiectiv.
Monologul este modul de expunere care prezintă vorbirea cu sine a unui personaj sau a mai multor personaje.