| Inna97bt a întrebat:

Va rogg ajutati-ma la problema asta:Relatia intre capacitatea calorica si caldura specifica este:C=m*c.Demonstrati relatia. Vaa rog inca o dataaaaaaa. Plz dau fundita!; xlove struck:d. Multumesclove struck

1 răspuns:
| Maria95 a răspuns:

Buna Inna! Este foarte simpla relatia intre capacitatea calorica si caldura specifica daca te gandesti la formulele acestora. In primul rand trebuie sa stii ca C=Q/deltaT, si in al doilea rand ca c= 1/m * Q/deltaT, de aici rezulta ca c= 1/m*C rezultand C=m*c... (deltaT- variatia de temperatura). Sper ca demonstratia mea iti este de folos.