| hatzul a întrebat:

Va salut! Vreau sa văd și din partea dumneavoastră o opinie la urmatoarea situație. Este normal ca prietena ta sa se supere pe tine ca ii propui sa te însoțească la un eveniment ținând cont ca aveți 1 an de relație, motivul fiind ca are anxietate? Apoi invocând faptul ca de ce nu pot refuza cerinta părinților mei de a ii insoti la un astfel de eveniment, ținând cont ca te leaga un grad de rudenie cu persoanele ce organizează evenimentul. Și considera ca nu mai este normal in momentul in care ești intr-o relație sa mai plecati in vacante împreuna cu parintii( fie ai ei, fie ai mei), ci doar noi doi sau cu prieteni. Ce părere aveți?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Banuiesc ca asta este o relatie cu beneficii, de foarte scurta durata, ca eu nu vad aici vreo relatie fericita sau cu viitor fericit, in situatia in care ea nu este dispusasi nu vrea sa faca nimic pentru tine, sau pentru viitorul vostru.
Daca comportamnetul ei este acum atat de rece si egoist, cum crezi tu ca va fi cu tine peste 2-3 ani?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e normal sa se supere dupa 1 an de relatie ca vrei sa o implici in relatiile cu familia.

Dar nici mersu in vacanta cu parintii nu e prea sanatos.

| dullcat a răspuns:

Buna. Sigur ca din perspectiva ei pare normal si din a ta anormal, insa cautati o cale de mijloc.Ea merge la vreun terapeut? Adica una e sa nu vrei sa iesi cu strainii sau in locuri aglomerate, alta e sa iesi cu membrii familiei. Ati mai avut astfel de invitatii in cadru familial al tau sau al ei? Sau este printre primele dati pentru ea? Cred ca isi face griji ca familia ta nu o va placea? Cu timpul cred ca se va rezolva, dar ca sa fiti amandoi impacat i-ai putea propune sa te insoteasca si sa aveti o limita de timp, sa nu stati prea mult sau pana la final?

Cu parintii e discutabil.Din punctul meu de vedere cred ca o data cativa ani, macar, este dragut sa faci o excursie si cu ei.Insa predominant acestea ar trebui sa fie cu prietenii, da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea e ca ea are un grad mai mare sau mai mic de posesivitate. Ar trebuie sa inteleaga ca desi esti intr-o relatie cu ea, nu trebuie sa-ti neglijezi familia. Nici ea nu ar face-o pentru tine daca ar fi in locul tau.
Puteti organiza vacante impreuna cu familiile voastre, macar o data pe an ca sa fie toata lumea multumita.