| -=AleCS=- a întrebat:

Vi s-a intamplat sa ascultati o melodie iar dupa un timp sa o fredonati in gand exact asa cum ati auzit-o dar daca vreti sa o cantati "live" sa fie cu totul altceva? Daca da... stiti oare de ce?

3 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Pentru ca e mai simplu de n ori sa fredonezi in gand decat sa canti.In ultimul caz iti trebuie talent. Ceea ce e cam rarbig grin

| costyn162 a răspuns:

Subconstientul fiecarei persoane retine activitatile recente pe care le facem. De exempu ni se intampla des sa ne amintim anumite cuvinte pe care le-am spus sau le-am auzit.Este o chestie absolut normala.Cat despre muzica, la scurt timp dupa ascultare e posibil ca creierul sa reproduca ritmul cat mai aproape de original.
Nu sunt un expert. Mi-am spus doar parerea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca nu avem ureche muzicala, daca am avea am reproduce-o aproape bine.