| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a întrebat:

Voi ati citit romanul Mara? E adevarat ca pe vremuri fetele erau trimise la manastiri pentru un timp? De ce? Iar dragostea pe vremuri era ceva rusinos? Adica trebuia sa iti fie rusine ca iubesti ca iti place de cineva, mai ales daca era de alta nationalitate? De ce Persida se temea asa de mult sa alfe lumea ca ea il iubeste pe Naţl? Era ceva rusinos?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dragostea nu era ceva rusinos, in schimb sexul da. Femeile erau educate intr-un spirit religios foarte puternic, si mare parte din educatie era data de oameni ai bisericii care aveau o putere si o influenta foarte mare.