| anonim_4396 a întrebat:

Voi daca ati murii, Doamne fereste bineinteles, dar daca ati murii, ati vrea sa mergeti mai departe, in Rai sau iad? In iad pentru ca nimeni nu stie exact daca meritam sa mergem in Rai, poate preotii stiu sigur ca acolo vor ajunge. Oricum, ce ati alege, sa mergeti mai departe sau sa ramaneti ca fantome pe pamant? Nustiu daca ai de ales, dar am tot vazut documentare cu case bantuite si daca o fi adevarat, oare fantomele au ales sa ramana pe pamant oare?

18 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

As vrea in rai logik (sau poate ilogic pentru @dominoc laughing)
si stai tu linistita ca nu toti protii ajung in rai.nu te uiti la stirile de la ora 5?thinking[laughing)].cati preoti perversi am vazut eu...
P. s. Eu nu cred in fantome laughing...insa si mai rau...cred in oameni posedati de diavol si asta e mai rau crying(.oh go on imi trece mie laughing

nony
| nony a răspuns:

De ce sa raman pe pamant, nu mi-a ajuns cat m-am chinuit? Vreau in Rai, la iarba verde sa cant la harpa aia pana cand o sa-i rup corzile. vreau sa-I aduc laude lui Dumnezeu (nu D-zeu de pe site), sa fiu fericithee hee
Dar si daca Sf Petru nu are vreun bilet pe numele meu, si o sa ajung ¨dincolo¨. fac o echipa de draci razvratiti, facem revolutie si il dap pe jupanu jos de la putere rolling on the floor. Apoi va astept cu drag pe la mine big grin

cami
| cami a răspuns:

Tu cred ca privesti prea mult la "Mesaje de dincolo" de pe AXN. laughing
Stai linistit, nu toti preotii ajung in Raiwinking. Normal ca vreau sa merg mai departe, in Rai. happy

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Pentru a merge undeva trebuie sa si existe locul respectiv.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Nu este la latitudinea noastra unde vom merge. Dupa cum se spune, practic trupul ramane aici, doar sufletul pleaca si uneori revine sub alta forma reancarnat. Nestiute sunt caile...

| Ben. a răspuns:

Cum aia care se duc, isi iau bilet doar de dus, nu prea stiu cum merge treaba p'acolo, asa ca prefer sa mai intarzii p'aci.

| Lorenyk a răspuns:

Nu cred in fantome. Parerea mea este ca fantomele sunt "fructul" imaginatiei noastre.

| domidoc a răspuns:

In Iad, desigur.In Rai e plictisitor:nici cald, nici frig, nu tu un chef cu dureri de cap dupa, staaai toata ziulica si inalti imnuri de slava[adica socializezi], fara gagici misto[care au dat-o, ca alea sunt jos]. Si asta pe vecie... Ce plictiseala.Brrrr...Pe cand jos, e mai variat:te mai inteapa dracu' cu tepusa, mai:"gata pauza, scufundarea", si diverse alte chestii umane[vezi Ivan Turbinca]. Pt. mine, definitiv, Iadul e destinatia finala favorita.

| alinamarinela a răspuns:

@domidoc : stii tu ca e asa plictiseala in Rai? hmmm, eu, din contra imi imaginez ca va fi fff muuulta "distractie"-adica, poate Dumnezeu ne va da si noua de lucru-NU crezi? o Vesnicie in care noi putem crea sau ajuta sa se creeze. " Dumnezeu a spus si s a facut "-oare cu ajutorul cui? NU al ingerilor? daca ai fi si tu in ceata ingerilor si ai avea ca insarcinare sa creezi lumea, sa pui tarmuri marilor si oceanelor, sa cladesti, sa ajuti la creearea unei alte lumi, altui pamant .NU cred ca te ai plictisi ...in plus, cine stie cate alte, minunatii pot fi in Rai-fiind locul unde Nimeni NU va mai suferi, plange, sau sa fie macar intristat.pe cand, in iad-e locul uitarii-acolo, e locul regretului vesnic si nimicitor-e scrasnirea dintilor, si plansul cel mai amarnic, pentru ca. daca te ai fi silit mai mult putin...ai fi fost dincolo, la Lumina, Pace, Liniste, Veselie, si muuulta interactiune-pentru crearea altor lucruri, mult mult mai avansate, superioare celor de aici-spun apostolii care au fost rapiti in Rai-ca NU ne putem imagina cu mintea noastra omeneasca ce e Acolo...si, desii ei abia asteptau sa mearga Acolo-au hotarat sa mai traiasca ani buni, pentru a ne arata si noua-celorlalti oameni, ce Trebuie sa Facem ca sa Meritam si sa fim Vrednici de toate cate sunt Acolo.pentru ca, daca NU ne vom stradui sa fim mai mult decat suntem.slabe sanse.omul, intr-adevar-pamantescul din el, firea sa. e slaba-se deda atat de usor, placerilor.viciilor.parca abia asteapta sa cada in pacat si, ceea ce e mai rau, uneori, ii place atat de mult sa pacatuiasca-parca e ceva necurat in el... dar, daca isi doreste mai Mult de la el insusi... poate Deveni! poate Deveni mai Mult decat e! acum, e la latitudinea fiecaruia. daca vrea sa ramana, la stadiul de mediocru... daca-datorita multimii pacatelor, regreseaza.si ajunge la stadiul de parameci si amiba.si se complace in starea asta...sau, daca in ciuda tuturor, pacatelor facute...Se Ridica, el insusi, pe sine...cu ajutorul Lui Dumnezeu si prin vointa sa-ca om- Numai daca vrea el...pentru ca, omul e...infricosetor de liber! asta ne face cel mai des sa facem atatea greseli.si sa ne credem-noi-Dumnezeu...de parca noi, am fi "creat" ceva...sau am fi, cercetatori de mare calibru. ori, inventatori...macar de ar fi asa. dar, in fine ...si, oricum, si acestia-au ajuns la aceeasi concluzie:in spatele tuturor lucrurilor, atat de minutios puse la punct...sta un Mare Arhitect-asa ii spun ei... deci, dracu NU te trage cu forta in iad... dar, Nici Dumnezeu NU te obliga si NU te forteaza sa intri pe usa Raiului-e Numai la alegerea ta! de asta e asa de greu sa alegi! pentru ca-cel rau-are, deocamdata, aici pe pamant, numai chestii apetisante de oferit... dar, Dumnezeu, are de oferit Vesnicia, in alte conditii ...in fine, NU cred in existenta fantomelor.Cred doar ca exista duhuri rele si duhuri bune-diavolii, si ingerii... dar, mai devreme sau mai tziu, Puterea Binelui, INVINGE! happy asa ca, e doar alegerea fiecaruia -eu, mi as dori sa fiu o Invingatoare, daca merit-NU stiu... dar, Cineva Stie totul despre mine si, va decide! Numai Bine, by.

| mm_8352 a răspuns:

Fantome?! laughing documentare f proastewinking

| silvio a răspuns:

Daca as sti sigur ca exista raiul si iadul (locuri pe care nu le gaseste nici cel mai al dracul gps), as prefera iadul.
de ce? pai pentru ca in rai se ingramadeste toata lumea. de-aia au si portar, pe sf. petru, ca sa mai stavileasca valul celor fara viza. si mie cum nu-mi place aglomeratia, prefer iadul.
ai vazut ce zambitor te primeste "incornoratul"? nu ca "barbosul", care e tot timpul incruntat si posomorat si cu o sumedenie de bodyguarzi/sfinti pe langa el.
...bineinteles ca nu ma grabesc, iar cand voi "murii", ce-o "fii" o "fii" laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ciudate pareri despre rai si iad.fiecare va ajunge acolo unde isi doreste. daca-ti doresti o cununa sau o medalie, vrei sa fii primul nu? daca te multumesti cu putin sau esti mediocru nu vei voi sa dobandesti raiul.despre fantome ...povesti.de nu ar fi temerile oamenilor nu ar fi nici fantomele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fetele bune ajung in rai, iar fetele rele ajung unde vor ele!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fantoma

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As bantui toata lumea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca nu asi mai vrea sa revin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai din cate stiu fantomele sunt sufletele pedepsite care nu si-au gasit rostul pe pamant...asta din cate am auzit... mi-e una mi-am placea sa fiu fantoma laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ai fi interesat/a sa citesti parerea unui necunoscut. Nu cred ca e intzelept sa ne gandim la ce va fi dupa viata care o avem. Dam dovada de curiozitate si lacomie. Tot timpul vrem mai mult vrem sa stim totul. Nu e nimic rau in asta dar nu stim sa respectam cea ce avem. Asta e blestemul nostru.,, Odata cu puterea vine si responsabilitatea"